Jak umyć włosy osobie leżącej?

Konieczność mycia włosów najczęściej odnosimy do zabrudzeń, pyłów czy smogu, na które narażona jest nasza głowa podczas wychodzenia do miasta, sklepu czy biura. Myśląc w ten sposób łatwo jest zbagatelizować mycie głowy u osoby leżącej. Tymczasem należy mieć świadomość tego, że głowa, która skazana jest na długotrwały, bezpośredni kontakt z poduszką, narażona jest na bardzo intensywne pocenie się. To z kolei sprawia, że codzienna higiena osoby chorej obłożnie musi uwzględniać również mycie głowy chorego w łóżku. Jak umyć włosy osobie leżącej? Na to pytanie odpowiadamy w dzisiejszym poradniku.

Zanim rozpoczniesz mycie głowy osobie leżącej – co trzeba przygotować?

Z oczywistych względów mycie włosów osobie leżącej jest znacznie trudniejsze niż osobie o większej sprawności ruchowej. Z tego powodu zanim przejdziesz do zabiegu upewnij się, że pod ręką masz wszystko, czego potrzebujesz.

W tym miejscu trzeba zwrócić uwagę na ważną rzecz. Mycie głowy choremu w łóżku można przeprowadzić, wykorzystując jeden z dwóch przedmiotów:

  • basen do mycia włosów – rekomendowanym rozwiązaniem jest basen do mycia włosów, czyli nadmuchiwane „naczynie” z wyżłobieniem, które umożliwia właściwe ułożenie karku i głowy chorego. Mycie głowy osobie leżącej z wykorzystaniem basenu jest bardziej komfortowe – zarówno dla opiekuna, jak i dla pacjenta. Mając w domu osobę ograniczoną ruchowo, warto zaopatrzyć się w specjalistyczny basen – tym bardziej, że nie jest to akcesorium drogie (kosztuje zaledwie kilkadziesiąt złotych);
  • tradycyjna miska – jeżeli nie masz możliwości skorzystać z basenu, możesz wykorzystać tradycyjną miskę plastikową. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że w tym przypadku konieczna może być pomoc drugiej osoby (jeżeli chory nie będzie w stanie samodzielnie utrzymać głowy w powietrzu).

Inne przedmioty, które są niezbędne do umycia głowy osobie leżącej, to odpowiedni szampon, grzebień do włosów lub szczotkę, czysty ręcznik, dzbanek, suszarkę, wiaderko i podkład higieniczny.

Jak umyć głowę osobie leżącej z wykorzystaniem basenu?

Jak umyć głowę osobie leżącej? Na początek umówimy pierwszy, rekomendowany przez nas sposób na mycie głowy leżącemu choremu, czyli ten z wykorzystaniem specjalistycznego basenu.

  1. Opuść wezgłowie łóżka do pozycji poziomej.
  2. Ułóż chorego w pozycji siedzącej – jeżeli osoba ta ma problem z utrzymaniem się, wykorzystaj uchwyt łóżka lub – w razie niedowładu kończyn górnych – poproś o pomoc drugą osobę.
  3. Na łóżku ułóż podkład higieniczny, który zabezpieczy materac i prześcieradło przed przemoknięciem.
  4. Nadmuchaj basen do mycia głowy i ułóż go na wezgłowiu łóżka, a następnie delikatnie ułóż chorego tak, aby jego kark znalazł się w wyżłobieniu ścianki basenu. Ujście basenu umieść w wiadrze na podłodze.
  5. Rozczesz włosy osobie leżącej.
  6. Mycie głowy osobie leżącej rozpocznij od delikatnego spłukania ich ciepłą wodą. Następnie opuszkami palców rozprowadź szampon we włosach chorego i masuj je, tak, by głowa została dokładnie umyta.
  7. Teraz, wykorzystując dzbanek z ciepłą wodą, opłukuj włosy, aż szampon zostanie całkowicie zmyty z głowy.
  8. Pozostawiając chorego w pozycji leżącej, wytrzyj włosy ręcznikiem, a następnie delikatnie unieś go do pozycji siedzącej. Teraz można dokładnie wytrzeć włosy, rozczesać i wysuszyć. Jeżeli podopieczny nie jest w stanie przez dłuższą chwilę siedzieć, owiń jego głowę suchym ręcznikiem i połóż, by włosy same wyschły.

Mycie głowy u osoby leżącej z wykorzystaniem miski

Jak umyć włosy osobie leżącej, nie mając pod ręką basenu. Tutaj przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na fakt, że konieczne może być w międzyczasie opróżnienie miski, a dodatkowo potrzebna może być pomoc drugiej osoby, która będzie przytrzymywać głowę chorego.

Najpierw wykonaj czynności opisane powyżej w punktach 1-3. Następnie, gdy chory znajduje się w pozycji siedzącej, wsuń pod jego plecy poduszkę złożoną na pół – będzie ona stanowiła dobre podparcie. Jak umyć głowę osobie siedzącej?

W kolejnym kroku delikatnie opuść chorego, tak, by leżał, opierając się na poduszce. Miskę ustaw pod jego głową i jeśli podopieczny nie jest w stanie samodzielnie utrzymać głowy w tej pozycji, poproś o pomoc asystenta. Następnie wykonaj kroki oznaczone powyżej 5-8, w razie konieczności w międzyczasie opróżniając miskę z wodą.

Zapraszamy do kontaktu

Zostaw wiadomość, oddzwonimy do Ciebie

Odzwiedź nas w centrach rekrutacyjnych

Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Centrum rekrutacyjne w Toruniu:

ul. Dominikańska 9
87-100 Toruń
(Nowy Arsenał, okolice Starego Miasta)

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
tel: +48 530 843 127

Centrum rekrutacyjne w Sosnowcu:

ul. 3 Maja 7
41-200 Sosnowiec

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
tel: +48 514 403 705

Centrum rekrutacyjne w Skarżysku-Kamiennej:

Legionów 122d pok. 104
26-110 Skarżysko-Kamienna

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
tel: +48 501 710 100

Mobilny punkt rekrutacyjny w Rzeszowie:

Rekrutacja mobilna

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
Prosimy o kontakt telefoniczny:

Zadzwoń lub wyślij sms
Biuro w Warszawie:

Biuro Obsługi Klienta

Wyślij wiadomość email

Formularz kontaktowy

Pola oznaczone * są wymagane