Ludzki organizm składa się z wody w nawet 70%. Sam ten fakt wystarczająco dosadnie pokazuje, jak duży wpływ na nasze zdrowie ma woda i jak istotną rolę odgrywa ona w prawidłowym funkcjonowaniu poszczególnych układów. Nie oznacza to jednak, że gromadzenie wody w organizmie jest czymś naturalnym. Zatrzymanie wody w organizmie u starszych osób jest dolegliwością powszechną i choć często jej przyczyny są dość prozaiczne, może być również oznaką poważniejszego schorzenia. Czym jest wstrzymanie wody w organizmie, jak się jej pozbyć i ile schodzi woda z organizmu? Między innymi na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Zatrzymanie wody w organizmie – co to znaczy?
Żeby zrozumieć, czym w ogóle jest zatrzymanie wody w organizmie u osób starszych, warto wiedzieć, gdzie znajduje się woda w organizmie ludzkim.
Woda w organizmie znajduje się w komórkach (około 65%) oraz poza nimi (około 35%). Jest odpowiedzialna między innymi za prawidłowy przebieg procesów metabolicznych, usuwanie toksyn i innych ubocznych skutków przemiany materii, termoregulację, a także transport, rozpuszczanie i wchłanianie substancji odżywczych. Zatrzymywanie wody w organizmie ma miejsce wtedy, gdy organizm przestaje oddawać przyjmowaną wodę.
Zatrzymanie wody w organizmie – objawy?
Po czym poznać, że ma miejsce zatrzymanie wody w organizmie? Objawy mogą być bardziej lub mniej charakterystyczne, jednak najczęściej o nadmiarze wody świadczą następujące dolegliwości:
- obrzęki ciała, występujące przede wszystkim na kończynach – zatrzymanie wody w organizmie u starszych osób najczęściej objawia się obrzękami, które są wynikiem zbyt dużej ucieczki wody z naczyń krwionośnych i gromadzenia się jej w tkankach. Obrzęki zazwyczaj występują na kończynach – zarówno górnych, jak i dolnych. Typowym symptomem są opuchnięte stopy lub palce dłoni, które mogą skutkować na przykład niemożnością zdjęcia biżuterii. Opuchlizna może jednak występować również w okolicach oczu, kostek czy podudzia. Warto jednak mieć świadomość tego, że obrzęki kończyn dolnych nie zawsze muszą świadczyć o tym, że zbiera się woda w nogach u osób starszych. Opuchlizna może być symptomem innych chorób, takich jak zaburzenia krążenia czy niewydolność serca, dlatego zawsze należy skonsultować ją z lekarzem;
- trudności ze zrzuceniem wagi – nadmiar wody w organizmie może prowadzić także do tego, że osoba zmagająca się z dolegliwością, mimo chęci zrzucenia wagi i stosowania diety odchudzającej, nie może schudnąć. Dodatkowo może wystąpić nieuzasadniony przyrost masy ciała w krótkim czasie oraz uczucie napuchniętego żołądka;
- inne, mniej charakterystyczne dolegliwości – kiedy obrzęki dłoni lub woda w nogach u osób starszych nie jest mocno widoczna, o zatrzymaniu wody w organizmie mogą świadczyć takie dolegliwości jak uczucie zmęczenia, obniżenie koncentracji i zdolności skupienia, rozdrażnienie, bóle głowy i wrażenie ciężkości.
Zatrzymanie wody w organizmie – przyczyny
Skąd w ogóle bierze się zatrzymanie wody w organizmie? Przyczyny mogą być różne, jednak na początek najlepiej jest wykluczyć te, które spotyka się zdecydowanie zbyt często, a które wynikają ze zwykłego zaniedbania.
Okazuje się bowiem, że zatrzymanie wody w organizmie u osób starszych bardzo często bierze się z… niedostatecznie dużej ilości pitej wody. Mężczyzna w starszym wieku powinien pić około 2,5l wody dziennie, a kobieta – 2l. Kiedy organizm zmaga się z niedoborem wody, zaczyna na niego automatycznie reagować – jest to sygnał, że powinien gromadzić płyn w tkankach, zabezpieczając się tym samym przed odwodnieniem.
Zatrzymanie wody w organizmie u starszych osób często jest też wynikiem stosowania nieprawidłowej diety – a w szczególności spożywania zbyt dużej ilości soli. Do dolegliwości może prowadzić nie tylko częste i intensywne dosalanie potraw, ale też spożywanie słonych przekąsek, wędzonych ryb czy wędlin.
Czym jeszcze może być spowodowane u seniora zatrzymanie wody w organizmie? Przyczyny, które należy uwzględnić, to:
- siedzący tryb życia, skutkujący zastojem wody w tkankach;
- nadmierne spożywanie alkoholu;
- choroby, takie jak tarczyca, zakrzepica czy niewydolność serca, a także schorzenia nerek.
Bardzo ważne jest, by to lekarz zdiagnozował zatrzymanie wody w organizmie. Objawy bowiem mogą być różne w zależności od przyczyny schorzenia, co może prowadzić do błędnej, samodzielnej interpretacji.
Woda w organizmie – jak się pozbyć?
Wyjaśniliśmy już, skąd najczęściej bierze się nagromadzona woda w organizmie. Jak się pozbyć tej dolegliwości? Jeżeli masz pewność, że u bliskiego Ci seniora lub podopiecznego zatrzymanie wody bierze się z niedostatecznej ilości przyswajanych płynów, należy zadbać o odpowiednią ilość dziennie pitej wody, urozmaicanej sokami czy herbatami ziołowymi.
Korzystne będzie też zmienienie nawyków żywieniowych. Co na zatrzymanie wody jest polecane? Przede wszystkim świeże warzywa i owoce, będące źródłem potasu, produkty zawierające witaminę B6, regularne spożywanie pełnoziarnistych węglowodanów i unikanie przetworzonej żywności.
Zatrzymanie wody w organizmie – zapobieganie
Co zrobić, by nie dopuścić do zatrzymania wody w organizmie? Zapobieganie najczęściej ma podobną formę co działania, mające na celu pozbycie się nadmiaru wody z organizmu. Należy skupić się tu przede wszystkim na odpowiedniej diecie oraz właściwemu stylowi życia. Kluczową rolę odgrywa zmniejszenie spożycia soli i picie odpowiednich ilości wody. W diecie warto uwzględnić też owoce cytrusowe i zielone warzywa liściaste.
Łatwiej zapobiec zatrzymywaniu wody w organizmie, regularnie uprawiając aktywność fizyczną. Nie muszą to być profesjonalne i bardzo zaawansowane dyscypliny – często, zwłaszcza u osób prowadzących siedzący tryb życia, wystarczy codzienny spacer, rozciąganie i poranny jogging. Zapobieganie może też polegać na leczeniu chorób, mogących leżeć u podstaw dolegliwości.
Nadmiar wody w organizmie u seniora? Skontaktuj się z lekarzem
Pamiętaj, że choć nadmiar wody w organizmie może wynikać z błahych powodów, czasem świadczy o poważnych dolegliwościach. Dlatego tak ważne jest skonsultowanie problemu z lekarzem. Może on doradzić, jak pozbyć się problemu przez noc lub pokierować dalszą diagnostyką i leczeniem.
Źródła:
- https://ncez.pzh.gov.pl/seniorzy/plyny/