Opieka nad starszymi

Tryb życia osób młodych sprawia, że opieka nad starszymi członkami rodziny często jest niemożliwa w takim zakresie czasu, jakiego wymagałby tego senior. Wiele rodzin nie może pozwolić sobie na to, aby jedna z osób zrezygnowała z pracy na rzecz opieki nad osobą starszą – byłoby to dla nich niezwykle trudne pod względem finansowym. W takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi, jaką jest opieka dla seniora za granicą.

Na czym polega opieka nad starszymi osobami?

Opieka nad osobami starszymi różni się od siebie w wielu przypadkach. Opieka nad osobą starszą w dużej mierze zależy od tego, jakie problemy zdrowotne i schorzenia jej towarzyszą, czy jest osobą niepełnosprawną oraz jakie leki przyjmuje. Często jednak pomoc oznacza wsparcie, towarzystwo oraz pomoc w prowadzeniu domu i utrzymaniu higieny. Należy pamiętać, że opieka nad osobą starszą to często pobyt dłuższy, niż kilka wizyt w tygodniu. Opiekunowie mieszkają w większości przypadków w domach podopiecznych, ponieważ często wymagają oni całodobowej opieki. Działanie to ma również na celu zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu – zarówno starszych, jak i młodszych członków rodziny. Warto jednak pamiętać, że opiekun nie decyduje o przyjmowanych przez seniora lekach – musi być to decyzja lekarza, z kolei podawać powinna je pielęgniarka środowiskowa.

opieka nad starszymi

Praca opiekunki za granicą

Rodziny mieszkające w Polsce mają znacznie utrudnione zadanie, jakim jest opieka nad starszymi członkami rodziny, mieszkającymi na terenie Niemiec czy Szwajcarii. Również rodziny zapracowane, przebywające w tym samym mieście mogą nie mieć możliwości, aby stanąć na wysokości zadania i wziąć starszych członków rodziny pod opiekę. Opieka nad starszymi za granicą w dużej mierze opiera się na świadczeniu usługi zgodnie z tym, czego wymaga od opiekuna rodzina – zdarza się, że osoba starsza nie potrzebuje pomocy we wszystkich czynnościach, a opiekun nie musi przy niej być 24 godziny na dobę. Na podstawie wszelkich informacji na temat seniorów i ich potrzeb, ustala się zakres obowiązków opiekuna oraz jego czas wolny. Warto tutaj wspomnieć, że wszelkie dłuższe wyjazdy i urlopy należy odpowiednio wcześniej ustalić z pracodawcą, aby ten mógł zorganizować zastępstwo. Decydując się na opiekę nad osobą starszą, warto pamiętać, że jesteśmy tam dla niej, aby pomóc jej uporać się z niespodziankami dnia codziennego oraz nie dopuścić do sytuacji, w której mogłoby się jej coś stać – na przykład podczas samodzielnej kąpieli.

Czas pracy opiekuna

Opieka nad starszymi osobami to często praca, która trwa niemal całą dobę. Wszystko jednak zależy od tego w jakim stanie jest nasz podopieczny. Nie jest jednak powiedziane, że opiekun czy opiekunka nie mają czasu wolnego – w końcu każdy z nas go potrzebuje! Wszystko należy jednak ustalić ze swoim pracodawcom. Jeśli jednak mówimy o czasie trwania kontraktu – tutaj również sprawa jest często bardzo indywidualna. Opieka nad starszymi może być pracą na miesiąc, pół roku, a czasem jest to kilka tygodni. Decydując się na tego typu pracę należy się zastanowić, czy chcemy pracować jako opiekunka na zastępstwo, czy też nie.

Opieka nad starszymi osobami – jakie cechy są pożądane?

Zajmując się opieką osób w starszym wieku, należy posiadać jednak pewne cechy – osoby starsze czasem niechętnie podchodzą do tematu pomocy, a z racji wieku i dolegliwości ciężko czasem się z nimi porozumieć. Przede wszystkim opiekun starszej osoby powinien mieć odpowiednie wykształcenie i kompetencje. Ponadto na takiej osobie często spoczywa duża odpowiedzialność, więc powinna ona być silna psychicznie, ale także fizycznie (czasem trzeba przenieść podopiecznego z miejsca na miejsce). Opiekunka (opiekun) powinna być również odporna na stres i mieć zdolność zachowania zimnej krwi w sytuacjach stresowych. Dodatkowymi atutami z pewnością będą cechy takie jak:

  • empatia,
  • wrażliwość,
  • komunikatywność,
  • otwartość,
  • cierpliwość
  • asertywność.

Dar przekonywania i umiejętność organizacji to również cechy, których nie powinno zabraknąć takiej osobie.

Sprawdź również: opieka dla seniora

Zapraszamy do kontaktu

Zostaw wiadomość, oddzwonimy do Ciebie

Odzwiedź nas w centrach rekrutacyjnych

Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Centrum rekrutacyjne w Toruniu:

ul. Dominikańska 9
87-100 Toruń
(Nowy Arsenał, okolice Starego Miasta)

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
tel: +48 530 843 127

Centrum rekrutacyjne w Sosnowcu:

ul. 3 Maja 7
41-200 Sosnowiec

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
tel: +48 514 403 705

Centrum rekrutacyjne w Skarżysku-Kamiennej:

Legionów 122d pok. 104
26-110 Skarżysko-Kamienna

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
tel: +48 501 710 100

Mobilny punkt rekrutacyjny w Rzeszowie:

Rekrutacja mobilna

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
Prosimy o kontakt telefoniczny:

Zadzwoń lub wyślij sms
Biuro w Warszawie:

Biuro Obsługi Klienta

Wyślij wiadomość email

Formularz kontaktowy

Pola oznaczone * są wymagane