5 sposobów na poprawę pamięci seniora

5 sposobów na poprawę pamięci seniora

 

5 sposobów na poprawę pamięci seniora

 

5 sposobów na poprawę pamięci seniora, które powinny być znane każdej Opiekunce. Pogarszanie się pamięci to normalny i naturalny proces, który postępuje wraz z wiekiem. Jednak gdy problemy z pamięcią zaczynają pojawiać się częściej i przybierają na sile, mogą znaczącą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Poza tym osoby starsze są narażone na rozmaite przypadłości i schorzenia, takie jak demencja czy choroba Alzheimera. Dlatego też każdy senior, z pomocą osoby bliskiej lub Opiekunki, powinien spróbować naturalnych metod na poprawę pamięci.

 

W tym celu warto skorzystać z ćwiczeń pamięci. koncentracji, które w połączeniu z odpowiednią dietą i regularną aktywnością fizyczną mogą pomóc osiągnąć widoczne efekty i utrzymać umysł seniora w dobrej kondycji.

 

Oto 5 sposobów na poprawę pamięci seniora:

 

1. Intelektualne rozrywki

Systematyczny wysiłek umysłowy powoduje regenerację neuronów i tworzenie między nimi nowych połączeń. Im częściej taki wysiłek jest podejmowany, tym pamięć staje się lepsza. Jest to szczególnie ważne w przypadku seniorów. Dlatego warto korzystać z wszelkich rozrywek wymagających intelektualnego zaangażowania. Doskonałym treningiem mózgu są na przykład gry planszowe, karciane, rozwiązywanie krzyżówek, sudoku czy rebusów. Gra w szachy i warcaby również korzystnie wpływa na pamięć. To świetny sposób na pobudzenie umysłu seniora do pracy.

 

2. Ruch, odpoczynek i sen

Warto dbać o aktywność fizyczną seniora. Oczywiście powinna ona być dostosowana do stanu zdrowia i sprawności podopiecznego. Umiarkowany wysiłek fizyczny, np. spacer ma znaczny wpływ na sprawność umysłową. Poprawia między innymi krążenie krwi, a co za tym idzie odżywienie i dotlenienie komórek nerwowych. Dobrze jest też pamiętać o odpowiedniej ilości snu i unikaniu stresu. Wbrew pozorom seniorzy mogą być przytłoczeni otaczającą ich codziennością. Dlatego dobrze jest zapewnić podopiecznemu codzienną chwilę na drzemkę i wyciszający relaks – np. czytanie książki czy słuchanie muzyki.

 

3. Ćwiczenia pamięci

Jednym ze sposobów poprawy pamięci seniora są bezpośrednie ćwiczenia pamięci. W przypadku seniorów świetnym ćwiczeniem będzie układanie puzzli, gra memory lub zapamiętywanie tekstów, np. piosenek czy wierszy. Dobrze jest ćwiczyć zapamiętywanie również podczas codziennych czynności, np. zachęcać podopiecznego do zapamiętania listy zakupów lub opowiadania czynności wykonywanych w danym dniu.

Warto pamiętać, że aby ćwiczenia pamięci dały widoczne rezultaty powinny być wykonywane systematycznie.

 

4. Dieta na pamięć

Dobrze zbilansowana dieta znacząco przyczynia się do utrzymania dobrej sprawności intelektualnej seniora. Codzienny jadłospis powinien być oparty na węglowodanach złożonych. Można je znaleźć między innymi w pieczywie i makaronach pełnoziarnistych, brązowym ryżu, kaszach i płatkach owsianych. W codziennej diecie należy zadbać również o dostarczenie odpowiedniej ilości:

– kwasów omega-3 i omega-6 (znajdziesz je w tłustych rybach, olejach, orzechach),

– magnezu (czekolada, kakao, kasza),

– witamin z grupy B (mięso, sery, ziemniaki),

– żelaza (mięso, rośliny strączkowe, szpinak),

– lecytyny (orzeszki ziemne, kiełki),

– witaminy D (ryby, wątróbka, jaja).

 

5. Czytanie

Regularne czytanie pobudza mózg do pracy i zmusza go do zapamiętywania informacji. W przypadku czytania książek senior musi zapamiętywać ciąg wydarzeń, aby śledzić fabułę. Czytając wiersze może starać się je zapamiętać. Natomiast czytanie gazet jest doskonałą dawką informacji ze świata, treningiem kojarzenia, przetwarzania i zapamiętywania zdarzeń. Jeżeli seniorowi trudno jest czytać samodzielnie, Opiekunka może czytać podopiecznemu na głos.

 

Kliknij tutaj, aby zobaczyć inne wpisy z praktycznymi poradami dla Opiekunek osób starszych.

 

Źródła: http://senior.gov.plhttps://pacjent.gov.pl/aktualnosc/zdrowy-senior

 

Zapraszamy do kontaktu

Zostaw wiadomość, oddzwonimy do Ciebie

Odzwiedź nas w centrach rekrutacyjnych

Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Centrum rekrutacyjne w Toruniu:

ul. Dominikańska 9
87-100 Toruń
(Nowy Arsenał, okolice Starego Miasta)

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
tel: +48 530 843 127

Centrum rekrutacyjne w Sosnowcu:

ul. 3 Maja 7
41-200 Sosnowiec

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
tel: +48 514 403 705

Centrum rekrutacyjne w Skarżysku-Kamiennej:

Legionów 122d pok. 104
26-110 Skarżysko-Kamienna

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
tel: +48 501 710 100

Mobilny punkt rekrutacyjny w Rzeszowie:

Rekrutacja mobilna

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
Prosimy o kontakt telefoniczny:

Zadzwoń lub wyślij sms
Biuro w Warszawie:

Biuro Obsługi Klienta

Wyślij wiadomość email

Formularz kontaktowy

Pola oznaczone * są wymagane