Choroba Parkinsona w opiece nad seniorem
Opiekunki osób starszych mają do czynienia z podopiecznymi w różnym stanie. Część seniorów jest sprawna i dobrze sobie radzi z większością czynności. Inni natomiast cierpią na schorzenia, które w znacznym stopniu utrudniają codzienne funkcjonowanie. Do tych schorzeń zalicza się chorobę Parkinsona. Czym jest, jak się objawia i jak Opiekunka może pomóc chorującemu podopiecznemu?
Podstawowe informacje
Choroba Parkinsona to schorzenie, które zaburza pracę ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje obumieranie komórek odpowiedzialnych za produkcję dopaminy, która jest konieczna do prawidłowej pracy mięśni oraz koordynacji ruchowej. Jej niedobór powoduje obniżoną sprawnością ruchową, drżenie rąk, nóg oraz mięśni twarzy.
Kto jest najbardziej narażony?
Choroba Parkinsona ujawnia się zwykle po 50-60 roku życia choć zdarza się, że chorują również osoby młodsze. Szacuje się, że występuje u około 2% ludzi powyżej 80 roku życia. Na chorobę Parkinsona częściej chorują mężczyźni, a średni wiek występowania tego schorzenia to 55-60 lat.
Choroba Parkinsona – objawy
Proces rozwoju choroby zachodzi zwykle bardzo wolno: trwa miesiącami, a nawet latami. Warto znać pierwsze objawy choroby, aby w razie potrzeby jak najwcześniej zdiagnozować podopiecznego i wdrożyć odpowiednie postępowanie. Jednym z pierwszych objawów choroby może być osłabienie, spowolnienie i niezgrabność w ruchach. Do innych objawów należą:
– charakterystyczne spoczynkowe drżenie kończyn i głowy, które ustaje po wykonaniu jakiegoś ruchu,
– spowolnienie, problemy z koordynacją i poruszaniem się,
– sztywność mięśniowa kończyn (pochylona sylwetka),
– zaburzenia neurologiczne podstawowych zmysłów: węchu, smaku, słuchu,
– chorobie mogą towarzyszyć problemy z pamięcią, potliwość, zaparcia, cicha i niezrozumiała mowa oraz problemy z połykaniem,
– osoby chore, z powody choroby, borykają się z zaburzeniami nastrojów i snu, a w skrajnych przypadkach z depresją.
Należy dodać, że choroba Parkinsona ma charakter postępujący.
Skąd się bierze choroba Parkinsona? Przyczyny.
Jednoznaczna przyczyna występowania choroby Parkinsona nie jest znana. Podejrzewa się, że wpływ na rozwój schorzenia mogą mieć geny i określone czynniki środowiskowe.
Choroba Parkinsona – leczenie
Niestety nie istnieje lek przeciwko chorobie Parkinsona. Niemniej jednak stosuje się środki farmakologiczne lub / i leczenie chirurgiczne, które mogą złagodzić i spowolnić jej rozwój.
Jak Opiekunka może pomóc podopiecznemu chorującemu na Parkinsona?
– Aktywność fizyczna
W zależności od stanu zdrowia zaleca się spacery i specjalnie dobrane ćwiczenia dla seniorów chorujących na chorobę Parkinsona.
– Rozmowa
Zwykła rozmowa jest niezwykle istotna w opiece nad chorym seniorem. Ćwiczenia mowy, czytanie i opowiadanie choremu również są wskazane.
– Sen i odpoczynek
Choremu na Parkinsona należy zapewnić odpowiednią ilość spokojnego snu i odpoczynku.
– Pomoc w poruszaniu się i codziennych czynnościach
Chory podopieczny może mieć trudności z samodzielnym poruszaniem i przemieszczaniem się. Może się to wiązać również z pomocą przy ubieraniu się czy jedzeniu.
– Wsparcie
Opieka nad osobą chorującą na Parkinsona wymaga cierpliwości i wyrozumiałości. Dobrze jest zadbać, aby podopieczny nie odczuwał dyskomfortu związanego z objawami swojej choroby.
– Zajęcia zręcznościowe i trening pamięci
Dobrze jest utrzymywać aktywność umysłową seniora, np. poprzez wspólne układanie puzzli czy grę w szachy.
Kliknij tutaj aby zobaczyć inne wpisy przydatne w pracy Opiekunki:
https://caringpersonnel.pl/kategoria/poradnik/
Źródła: https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_Parkinsona