Kręgosłup Opiekunki – jak o niego dbać?
Pomoc we wstawaniu, chodzeniu czy wykonywanie czynności pielęgnacyjno-higienicznch – to codzienne obowiązki w pracy wielu Opiekunek osób starszych. Praca w tym zawodzie często wymaga od Opiekunek niemałego wysiłku fizycznego. Aby uniknąć przykrych dolegliwości czy kontuzji, warto zadbać o swój kręgosłup. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Kręgosłup Opiekunki
Przeciążenie pleców jest jednym z najczęstszych schorzeń, z jakimi borykają się Opiekunki. Objawia się bólem kręgosłupa, najczęściej w odcinku szyjnym, lędźwiowym lub przykurczem mięśni przykręgosłupowych. Dolegliwości te wzmagają się w trakcie ruchu, schylania się lub podnoszenia ciężkich przedmiotów. Przyczyn nasilających się bólów kręgosłupa Opiekunki często upatrują w swoim wieku lub chorobie reumatycznej. Należy jednak pamiętać, aby nie ignorować pierwszych objawów. Wcześnie wdrożone odpowiednie kroki zapobiegną dalszemu rozwojowi schorzenia.
Przyczyny bólu i przeciążenia kręgosłupa
Przyczyną wystąpienia choroby przeciążeniowej kręgosłupa może być pojedynczy uraz lub powtarzające się, niewłaściwe nawyki i zachowania. Schorzenie to nie mija samoistnie i konieczne jest wdrożenie odpowiedniego postępowania.
Do wystąpienia choroby przeciążeniowej kręgosłupa przyczyniają się:
– nagłe zrywanie się z łóżka,
– szybkie i niewłaściwe pochylanie się,
– garbienie się lub niewłaściwa postawa ciała,
– schylanie się i podnoszenie podopiecznego w niewłaściwy sposób,
– noszenie ciężkiej torebki, plecaka na jedno ramię lub ciężkich zakupów jedną ręką,
– używanie niekomfortowego obuwia wykonanego ze sztucznych materiałów,
– nieprawidłowy chód – szuranie, przygarbiona postawa ciała, chodzenie boso po twardej powierzchni (np. podłodze).
Jak uchronić swój kręgosłup przed przeciążeniem?
Narażanie kręgosłupa na przeciążenia może doprowadzić do wystąpienia uszkodzeń i bólu pleców. Jak ich uniknąć?
1. Zwróć uwagę na codzienne nawyki
Aby skutecznie pomagać podopiecznemu w chorobie, trzeba najpierw zadbać o swoje zdrowie i kondycję. Wystarczą drobne nawyki w codziennym życiu, aby zminimalizować obciążenia kręgosłupa. Należą do nich między innymi:
– dbanie o dobry jakościowy odpoczynek – zwróć uwagę na odpowiednią ilość snu, niekorzystanie z ekranu monitorów przed snem, w razie możliwości krótkie odpoczynki w trakcie dnia,
– podnoszenie się z łóżka z podparciem ręką (nie zrywaj się nagle z łóżka),
– powolne schylanie się, w miarę możliwości postaraj się też ugiąć kolana (kucnąć) zamiast zginać całe plecy,
– nie wykonywanie nagłych i gwałtownych ruchów,
– rozkładanie zakupów równomiernie do dwóch siatek lub plecaka,
– trzymanie wyprostowanej sylwetki, niegarbienie się.
2. Naucz się technik podnoszenia osób starszych
Jeżeli Twój podopieczny wymaga pomocy przy podnoszeniu, poruszaniu się lub zmianie pozycji, koniecznie poznaj i naucz się technik transferu osób starszych. Niekiedy wystarczy wprowadzić drobne modyfikacje w ruchach, aby uniknąć problemów z kręgosłupem.
Zawsze staraj się też komunikować podopiecznemu kolejne ruchy tak, aby nie był nimi zaskoczony i łatwiej z Tobą współpracował.
Nie zapomnij też o odpowiednim przygotowaniu warunków i miejsca opieki nad seniorem (np. dostosuj wysokość łóżka, podjeżdżaj wózkiem jak najbliżej łóżka, używaj poręczy i uchwytów dla Seniorów).
3. Wybierz prawidłową i urozmaiconą dieta
Właściwie skomponowane i urozmaicone jedzenie korzystnie wpływa na nasz organizm. W przypadku narażenia na przeciążenia kręgosłupa warto postawić na dietę i produkty wzmacniające nasze kości i stawy. Zwróć uwagę na dostarczanie odpowiedniej ilości wapnia i witaminy D – są one najważniejsze dla kości. Z kolei kwasy omega-3, białko i witamina C przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania stawów.
Dbaj o urozmaiconą dietę, bogatą w świeże warzywa, owoce i ryby.
4. Pamiętaj o aktywności fizycznej
Przede wszystkim pamiętaj o odpowiedniej technice chodzenia (kręgosłup niezgarbiony, energiczne kroki) oraz o wygodnych i miękkich butach). Nie zrywaj się nagle z łóżka – najlepiej wstawać podpierając się o jedną rękę.
Jeśli znajdziesz chwilę dla siebie (np. podczas drzemki seniora), możesz wykorzystać ten czas na ćwiczenia gimnastyczne, które pozwolą uniknąć bólu pleców.
Spacery i energiczny marsz na świeżym powietrzu korzystanie wpływają na nasz układ ruchu, a także dotleniają organizm i odprężają.
5. Badaj się regularnie
Profilaktyka chorób kręgosłupa polega również na regularnej kontroli zdrowia. Nie zapominaj o regularnych badaniach profilaktycznych, a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów lub dyskomfortu ruchowego należy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą w celu oceny stanu zdrowia i wdrożenia ewentualnego leczenia.
Kliknij tutaj i zobacz inne wpisy dedykowane Opiekunkom osób starszych.