Praca opiekunki w Niemczech

Powoli rośnie średnia długość życia przeciętnego Europejczyka. Co to oznacza? Że społeczeństwo w Europie starzeje się. Dotyczy to także Niemców. Dlatego właśnie między innymi tam pojawia się coraz więcej ofert pracy skierowanych właśnie do opiekunów i opiekunek osób starszych. Zastanów się, czy praca opiekunki w Niemczech jest dla Ciebie.

Czy warto zatrudnić opiekunkę?

Opiekunka osób starszych zapewnia całodobową bądź częściową opiekę – w zależności od samodzielności, chorób i potrzeb seniora. Zatrudnienie takiej osoby to idealne rozwiązanie, gdy bliska osoba potrzebuje pomocy w codziennych sprawach, a rodzina nie potrafimy mu jej w pełni zapewnić, gdyż ciążą na niej także inne obowiązki, takie jak praca, dzieci, własny dom. Czy warto zdecydować się na opiekunkę? Oczywiście – gdy chcemy zapewnić jak najlepszą, bo profesjonalną, pomoc naszemu bliskiemu, jest to rozwiązanie, które także najbardziej będzie odpowiadać seniorowi. W takim wypadku będzie mógł pozostać w swoim domu, gdzie czuje się bezpiecznie i swobodnie. Osoby starsze bardzo nie lubią zmian, zwłaszcza tak radykalnych jak przeprowadzka i częstsza rozłąka ze swoją rodziną.   

Praca opiekunki w Niemczech

Praca opiekunki w Niemczech – obowiązki 

Praca opiekunki w Niemczech wygląda za każdym razem inaczej. Wszystko bowiem zależy od tego, jaki jest stan zdrowia podopiecznego, na jakie cierpi choroby i jakie są prośby i wymagania jego najbliższych. Taka opiekunka głównie zajmuje się pielęgnacją, utrzymaniem higieny, a także przygotowywaniem i podawaniem posiłków, robieniem zakupów itd. Ponadto spędza czas z osobą starszą – aktywizuje ją, czyli zabiera na spacery, czyta jej książki, nakłania do rozmowy czy rozwiązywania krzyżówki. A także towarzyszy u lekarza i podczas odwiedzin u rodziny i znajomych. Czasami także może zostać poproszona o uczestniczenie w sanatorium lub na wakacjach. Ale nie tylko. Opiekunka może także dbać o dom.

Jaka powinna być opiekunka?

Idealny opiekun i idealna opiekunka powinni nie tylko posiadać kierunkowe wykształcenie, pozwalające im podjąć pracę w charakterze opiekuna medycznego oraz udokumentowane doświadczenie, ale także i odpowiednie predyspozycje oraz cechy charaktery. Praca opiekunki w Niemczech wymaga, aby opiekun był osobą cierpliwą i opanowaną, gdyż niekiedy może być problem z komunikacją z powodu choroby czy wieku seniora. Taki opiekun powinien cechować się także odpornością na stres i umiejętnością zachowania zawsze zimnej krwi, w przypadku, gdy trzeba szybko zareagować na przykład na nagłe pogorszenie samopoczucia podopiecznego. Bardzo cenna będzie również wiedza na temat schorzeń i chorób, jakie dotykają osób starszych. Ponadto opiekun powinien być miły, wrażliwy, wyrozumiały, empatyczny, serdeczny i powinien potrafić okazywać szacunek. Opiekun powinien potrafić szybko odczytać emocje i potrzeby seniora – i w razie potrzeby wspierać go, a także rozmawiać z nim i zbudować prawidłową relację, która sprawi, że podopieczny będzie się czuć dobrze i bezpiecznie.

Sprawdź też:

Opieka Niemcy

Opiekunka Niemcy

Opiekunka osób starszych Niemcy

Praca opieka Niemcy