Pomoc osobie starszej w domu

Opieka nad osobami starszymi to często bardzo ciężka praca, wymagająca od nas ogromnej siły, zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Pomoc osobie starszej w domu wymaga więc od nas stalowych nerwów, ogromnym pokładów cierpliwości, ale przede wszystkim jest to praca, która wymaga od nas empatii i zrozumienia. Dla osób starszych to często sytuacja niezwykle trudna. Ciężko im się pogodzić z faktem, że sami nie są w stanie zadbać o siebie. To również niełatwy czas dla ich bliskich, którzy nie są w stanie zapewnić im całodobowej opieki. Właśnie wtedy doskonałym rozwiązaniem są usługi opiekunów seniorów.

Pomoc starszej osobie w domu – kiedy jest najbardziej potrzebna?

Pomoc starszej osobie w domu w zależności od przypadku jest zupełnie inna. Czasem jest to pomoc w domowych obowiązkach, lecz niekiedy osoba starsza wymaga opieki przez niemal całą dobę. Opieka domowa często może zostać zorganizowana za sprawą pomocy społecznej, jednak coraz więcej rodzin decyduje się na skorzystanie z pomocy opiekunek – szczególnie do opieki nad seniorem za granicą, na przykład w Niemczech czy Szwajcarii. W niemal wszystkich miastach są również ośrodki, w których można zapewnić seniorom opiekę, jednak większość rodzin decyduje się na pozostawienie seniora w jego domu. Osoby, które ze względu na wiek, choroby lub niepełnosprawność wymagają opieki, mogą, a nawet muszą otrzymać wsparcie. Szczególnie wtedy, kiedy ich rodziny nie mogą poświęcić wielu godzin, a nawet dni na opiekę nad nimi. Warto tutaj zaznaczyć, że najbliżsi seniora nie powinni czuć wyrzutów sumienia, jeśli potrzebują wsparcia i korzystają z usług opiekunek – są to osoby wykwalifikowane, które czasem mogą pomóc znacznie bardziej, niż rodzina. Senior z pewnością nie będzie czuć się również odtrącony, ponieważ opieka i towarzystwo będą zapewnione. Rodzinie i seniorowi przysługuje więc pełne prawo do skorzystania ze świadczenia opiekunek w momentach, kiedy młodsi członkowie rodziny zajęci są codziennymi sprawami, takimi jak praca, opieka nad dziećmi czy organizacja własnych spraw. Nie jest oczywiście powiedziane, że korzystając z pomocy domowej opiekunki, nie musimy już odwiedzać starszych członków naszej rodziny – warto odwiedzać ich przynajmniej kilka razy w tygodniu. Kiedy ludzie najczęściej decydują się na pomoc opiekunek? W sytuacjach, gdy starszych członków rodziny dopadają choroby przewlekłe lub choroba otępienna, jeśli senior doznał paraliżu lub towarzyszą mu niepełnosprawności, a także we wszystkich sytuacjach, w których niewskazane jest, aby pozostawić osobę starszą samą na wiele godzin.

pomoc osobie starszej w domu

Jak pomóc starszej osobie w domu?

Pomoc osobie starszej daje wiele możliwości. Wszystko zależy tak naprawdę od potrzeb seniora, jego wieku, a także dolegliwości, które mu towarzyszą. W wielu przypadkach opiekunki pomagają w obowiązkach dnia codziennego – zakupy, przygotowywanie posiłków, czasem (jeśli opiekunka ma odpowiednie uprawnienia) jest to również podawanie leków przepisanych przez lekarza. Wiele sytuacji jednak pokazuje, że zdrowie psychiczne podopiecznego jest najważniejsze. Należy wtedy kierować się empatią i zrozumieniem. Niezależnie od tego, czy jesteśmy opiekunką, czy członkiem rodziny, seniorowi należy okazywać szacunek, zrozumienie i zainteresowanie rozmową – dla osoby starszej nie ma nic bardziej przykrego, niż ignorowanie w codziennym życiu i rozmowach. Jeśli opiekujemy się osobą cierpiącą na demencję, to rolą opiekuna, który jest na miejscu, jest poświęcenie seniorowi odpowiedniej ilości czasu. Podczas rozmowy należy wykazywać się zainteresowaniem, nie używać skomplikowanego słownictwa, a przede wszystkim nie poganiać starszej osoby, jeśli ta się zacina lub gubi słowa. W przypadku osób chorych i niepełnosprawnych, zatrudnienie do pomocy osoby z zewnątrz jest niezwykle ważne. Na podstawie CV oraz rozmowy można określić więc, czy sama opiekunka wystarczy, czy niezbędne będzie zatrudnienie dodatkowej osoby do pomocy nad osobą starszą.

Praca opiekunki, czyli pomoc osobie starszej w domu

Decydując się na zatrudnienie jako pomoc osobie starszej w domu, musimy mieć na uwadze kilka ważnych aspektów. Musimy poznać warunki zatrudnienia i kontraktu – tym w dużej mierze zajmuje się agencja. Jako opiekunka lub opiekun, musimy poznać stan zdrowia osoby starszej, jej codzienną rutynę, a także oczekiwania wobec nas i naszej pracy. Stan zdrowia i niepełnosprawności to jednak nie wszystkie informacje. Dla komfortu nas, jako opiekunów, warto upewnić się, jakie jest dokładne miejsce pracy, czas, wynagrodzenie, a także doprecyzować okres naszych dni wolnych. Ważny jest również prywatny pokój, dostęp do Internetu oraz samochodu.

Sprawdź również:

opieka dla seniora

opiekunki w Niemczech

praca Niemcy od zaraz

opieka nad starszymi 

Zapraszamy do kontaktu

Zostaw wiadomość, oddzwonimy do Ciebie

Odzwiedź nas w centrach rekrutacyjnych

Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Centrum rekrutacyjne w Toruniu:

ul. Dominikańska 9
87-100 Toruń
(Nowy Arsenał, okolice Starego Miasta)

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
tel: +48 530 843 127

Centrum rekrutacyjne w Sosnowcu:

ul. 3 Maja 7
41-200 Sosnowiec

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
tel: +48 514 403 705

Centrum rekrutacyjne w Skarżysku-Kamiennej:

Legionów 122d pok. 104
26-110 Skarżysko-Kamienn

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
tel: +48 501 710 100

Mobilny punkt rekrutacyjny w Rzeszowie:

Rekrutacja mobilna

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
Prosimy o kontakt telefoniczny:

Zadzwoń lub wyślij sms
Biuro w Warszawie:

Biuro Obsługi Klienta

Wyślij wiadomość email

Formularz kontaktowy

Pola oznaczone * sa wymagane