7 sposobów na bezsenność u seniora

7 sposobów na bezsenność

7 sposobów na bezsenność u seniora

7 sposobów na bezsenność, które powinna znać każda Opiekunka. Bezsenność u podopiecznego seniora jest dość częstą przypadłością, z którą mają do czynienia Opiekunki. Połowa osób po pięćdziesiątym roku życia skarży się na kłopoty ze snem. Z tego nawet 15-20% cierpi na bezsenność przewlekłą, czyli taką, która trwa dłużej niż miesiąc. Jak sobie radzić z problemami ze snem u podopiecznego?

 

Przyczyny bezsenności u seniorów

Zmiana rytmu dnia i zmniejszanie fizycznej aktywności życiowej wraz z wiekiem powoduje, że organizm seniora potrzebuje coraz mniej snu, aby się zregenerować. 

Inną przyczyną bezsenności jest wpływ chorób przewlekłych. Bóle stawów, skurcze czy duszności mogą powodować kłopoty ze snem.

Niekiedy bezsenność bywa pierwszym objawem rozwoju chorób psychicznych, somatycznych lub schorzeń zapalnych.

 

Sposoby na bezsenność u seniora 

Aby rozwiązać problemy z bezsennością u seniora należy zadbać o jakość i higienę jego snu. O czym powinna pamiętać Opiekunka?

 

1. Unikaj ciężkiego jedzenia na noc

Nie podawaj seniorowi ciężkostrawnych potraw, kawy lub mocnej herbaty wieczorem. Mogą one powodować trudności w zasypianiu.

 

2. Uważaj na telewizję

Senior nie powinien oglądać przed snem programów wywołujących silne emocje. Zaleca się natomiast słuchanie spokojnych i wyciszających audycji lub odprężającej muzyki.

 

3. Zadbaj o aktywność fizyczną w trakcie dnia

W zależności od sprawności i stanu zdrowia seniora warto zadbać o jego aktywność fizyczną w trakcie dnia. Niekiedy wystarczą wyjścia na spacer lub prosta gimnastyka, aby zmęczyć seniora i poprawić jakość jego snu.

 

4. Przygotuj sypialnię seniora

Dobrze zaciemnione pomieszczenie (zasłonięte okna) i wywietrzony pokój znacznie ułatwiają seniorowi zasypianie.

 

5. Jakość materaca wpływa na jakość snu

Upewnij się, że materac, na którym śpi senior jest dla niego wygodny – powinien być miękki i dopasowywać się do ciała. Należy też pamiętać, że materace powinny być wymieniane co ok. 10 lat. Obok łóżka warto postawić też szklankę z wodą tak, aby w przypadku odczuwania pragnienia wieczorem lub w nocy senior nie musiał opuszczać łóżka.

 

6. Stały rytm dnia

Wstawanie codziennie rano o tej samej godzinie pozwala wzmocnić sen i przyzwyczaić organizm do konkretnych pór snu. Nie warto też kłaść seniora zbyt wcześnie spać, gdyż może to skutkować nocną pobudką.

 

7. Środki farmakologiczne

Dopiero gdy wszystkie naturalne metody nie wystarczą, powinno się skonsultować z lekarzem celem przepisania środków farmakologicznych na problemy ze snem. Pomoże on w wyborze suplementów czy leków ułatwiających zasypianie podopiecznego.

 

Skutki bezsenności u seniorów

Problemy ze snem mogą negatywnie wpływać na odporność i podatność seniorów na różne przypadłości lub/i choroby. Sen daje organizmowi czas na regenerację, pomaga obniżyć stres i napięcie, a także zmniejsza przygnębienie. Dlatego tak ważne jest zapewnienie seniorowi dobrego jakościowo i ilościowo snu. Wyspany senior to szczęśliwy senior, a szczęśliwy senior to szczęśliwa Opiekunka!

 

Kliknij tutaj, aby zobaczyć inne wskazówki dla Opiekunek osób starszych.

 

Źródło: https://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/zdrowie-psychiczne/bezsennosc-seniora-przyczyny-klopotow-z-zasypianiem-u-osob-starszych-aa-jvaX-e5NM-cc67.html

 

Zapraszamy do kontaktu

Zostaw wiadomość, oddzwonimy do Ciebie

Odzwiedź nas w centrach rekrutacyjnych

Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Centrum rekrutacyjne w Toruniu:

ul. Dominikańska 9
87-100 Toruń
(Nowy Arsenał, okolice Starego Miasta)

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
tel: +48 530 843 127

Centrum rekrutacyjne w Sosnowcu:

ul. 3 Maja 7
41-200 Sosnowiec

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
tel: +48 514 403 705

Centrum rekrutacyjne w Skarżysku-Kamiennej:

Legionów 122d pok. 104
26-110 Skarżysko-Kamienn

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
tel: +48 501 710 100

Mobilny punkt rekrutacyjny w Rzeszowie:

Rekrutacja mobilna

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
Prosimy o kontakt telefoniczny:

Zadzwoń lub wyślij sms
Biuro w Warszawie:

Biuro Obsługi Klienta

Wyślij wiadomość email

Formularz kontaktowy

Pola oznaczone * sa wymagane