Boże Narodzenie w Niemczech – tradycje i zwyczaje świąteczne

Podejmując się opieki nad seniorem w Niemczech trzeba mieć świadomość tego, że nasi zachodni sąsiedzi – zwłaszcza ci starsi – są ludźmi bardzo przywiązanymi do bożonarodzeniowych tradycji i zwyczajów. I chociaż Boże Narodzenie w Niemczech pod wieloma względami przypomina święta w Polsce, pewne zwyczaje nieco różnią się od naszych. Jak w takim razie przebiega Wigilia w Niemczech? I o czym należy pamiętać, przygotowując się do Bożego Narodzenia w Berlinie, Monachium czy Dortmundzie?

Pracujesz w Niemczech? Pamiętaj, że niemieckie tradycje świąteczne są inne niż polskie

Oczywiście nie dotyczy to wszystkich zwyczajów. Tradycje bożonarodzeniowe w Niemczech w dużej mierze pokrywają się z tymi obchodzonymi w Polsce i nie ma w tym nic dziwnego, biorąc po uwagę fakt, że to właśnie od naszych zachodnich sąsiadów zaczerpnęliśmy wiele świątecznych zwyczajów.

Trzeba jednak pamiętać, że diabeł – choć może w kontekście świąt nie jest to najtrafniejsze sformułowanie – tkwi w szczegółach. Niemieckie chrześcijaństwo, w przeciwieństwie do polskiego, dzieli się na kilka odłamów, z których każde posiada własne zwyczaje na święta Bożego Narodzenia w Niemczech. Najbardziej widoczne są one na prowincji, gdzie w obchodach świątecznych wciąż żywe są dawne wierzenia i tradycje. Spędzając Boże Narodzenie na niemieckiej prowincji, warto więc głębiej poszukać informacji na temat tradycji związanych z konkretnym landem i odłamem chrześcijaństwa.

Niemniej, nawet pracując w Berlinie, Monachium, Hanowerze czy Frankfurcie, spotkamy się z różnymi tradycjami, innymi niż polskie. Zwyczaje świąteczne w Niemczech, których nie uwzględnia polska tradycja, to między innymi:

  • brak dodatkowego miejsca dla zbłąkanego wędrowca;
  • brak dzielenia się opłatkiem;
  • brak poszczenia w dniu Wigilii;
  • brak pasterki o północy – Niemcy chodzą do kościołów po południu.

Jak wygląda Wigilia w Niemczech?

Jak wygląda Wigilia w Niemczech? Już spoglądając na wymienione wyżej różnice, łatwo można stwierdzić, że to właśnie zwyczaje wigilijne są tym, co najbardziej odróżnia od siebie polskie i niemieckie obchody Bożego Narodzenia.

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że w Niemczech 24 grudnia nie jest dniem uroczystym. Jeśli Wigilia przypada w dzień roboczy, wszyscy normalnie pracują, choć jednocześnie świąteczna gorączka jest wówczas odczuwalna – Niemcy kończą przygotowania do uroczystości, kupują ostatnie prezenty, tworzą ozdoby i szykują dania. Wczesnym wieczorem rodziny zasiadają do kolacji, którą otwierają lampką szampana i… otwarciem prezentów. Tak, u naszych sąsiadów prezenty wręcza się przed jedzeniem, a tradycja nakazuje, by świąteczne paczki znajdowały się nie pod choinką, a na stole.

Jak wspomnieliśmy wyżej, Niemcy podczas składania życzeń nie łamią się opłatkiem, nie wkładają też sianka pod obrus. Zamiast tego umieszczają tam monety, które mają zapewnić rodzinie dobrobyt. Czy w Niemczech chodzi się do kościoła w Boże Narodzenie? Niemcy tradycyjnie chodzą na mszę po południu 25 grudnia, jednak nie da się ukryć, że obecnie coraz mniej osób obchodzi Boże Narodzenie w sposób religijny.

Potrawy wigilijne w Niemczech

Skoro już poruszyliśmy temat wigilijnego stołu, przyjrzyjmy się temu, co je się na Boże Narodzenie w Niemczech. Potrawy – jak można się domyślić – są inne niż w Polsce (akurat pod tym względem Polska ma swoją, niepowtarzalną tradycję). Bardziej zaskakujące może być jednak to, że w Niemczech brakuje potraw typowo świątecznych, które moglibyśmy przyrównać do polskich pierogów z grzybami, zupy rybnej i grzybowej czy karpia. Potrawy wigilijne w Niemczech to zazwyczaj po prostu ulubione dania rodzinne – na stole zazwyczaj znajduje się sałatka ziemniaczana, kiełbasy i parówki, dania rybne i ciasto.

Warto też zaznaczyć, że o ile polska tradycja mówi o dwunastu potrawach wigilijnych, o tyle niemieckie zwyczaje bożonarodzeniowe utrzymują, że na stole powinno znaleźć się dziewięć potraw. Obecnie jednak Niemcy podchodzą do tej tradycji dość luźno.

Niemieckie zwyczaje bożonarodzeniowe

24 grudnia nie jest jednak dniem, w którym zaczyna odczuwać się entuzjazm na Boże Narodzenie. Niemcy świąteczną gorączkę zaczynają bardzo wcześnie – co bardziej konserwatywne osoby mogłyby uznać, że wręcz nieprzyzwoicie wcześnie. Świąteczne produkty można w sklepach znaleźć już w październiku.

Boże Narodzenie – Niemcy uwielbiają jarmarki świąteczne

Możnaby spytać: „A kto nie uwielbia”? Faktycznie, obecnie bożonarodzeniowe jarmarki cieszą się popularnością w wielu krajach i są obecne także w wielu większych i mniejszych miastach w Polsce. Pamiętajmy jednak, że to kolejna tradycja, która przywędrowała do nas z Niemiec.

Czym cechują się jarmarki na Boże Narodzenie w Niemczech? Ciekawostki dotyczą przede wszystkim historii. Najstarszy niemiecki jarmark bożonarodzeniowy, czyli Weihnachtsmarkt, jest organizowany w Saksonii już od 1434 roku, a obecnie te najbardziej okazałe odbywają się w Berlinie i Monachium. Niemieckie tradycje świąteczne mówią, że na jarmarkach można kupić wszystkie rzeczy związane z Bożym Narodzeniem – zarówno ozdoby i elementy garderoby,  jak i słodycze czy wypieki. To właśnie na Weihnachtsmarkt można spróbować klasycznego niemieckiego grzańca (Glühwein) czy tradycyjnych pierników (Pfefferkuchen). Jarmarki zazwyczaj otwierane są na początku grudnia.

Adwent

Zwyczaje bożonarodzeniowe w Niemczech w dużej mierze związane są z adwentem, dlatego nic dziwnego, że wiele osób właśnie ten okres postrzega jako najważniejszą część obchodów świątecznych. W pierwszą niedzielę adwentu bliscy spotykają się i wspólnie przygotowują ozdoby, wręczają sobie adwentowe kalendarze z czekoladkami i tworzą wianki jodłowe lub świerkowe. Dużą rolę odgrywają też wieńce adwentowe ze świecami.

Choinka świąteczna

Boże Narodzenie w Niemczech nie może odbyć się bez bożonarodzeniowej choinki, która „przywędrowała” do nas właśnie z tego kraju. Podobno drzewko po raz pierwszy ozdobiono na święta w Nadrenii już w XV wieku, a związane to było z legendą, jakoby świerk powstał wraz z narodzinami Jezusa. Tradycyjnie na święta Bożego Narodzenia w Niemczech na choince poza zwykłymi ozdobami wiesza się ogórka, którego szukają dzieci (dziś, oczywiście, wiesza się raczej ogórki sztuczne).

Zwyczaje świąteczne w Niemczech – czy w Niemczech przychodzi św. Mikołaj?

Polska tradycja mówi, że święty Mikołaj przynosi upominki 6 grudnia, czyli w Mikołajki. Z kolei 24 grudnia, w zależności od regionu, prezenty dostaje się od różnych osób i postaci: Gwiazdora, Dzieciątka, Gwiazdki czy Aniołka. A jak wyglądają tradycje bożonarodzeniowe w Niemczech?

To, że św. Mikołaj odwiedza dzieci w Niemczech dwukrotnie, nie będzie zaskoczeniem tylko dla mieszkańców Mazowsza. 6 grudnia św. Mikołaj roznosi dzieciom drobne upominki i słodycze, które wkłada do skarpet i butów. Tradycje świąteczne w Niemczech mówią, że w tym samym czasie do niegrzecznych urwisów powinien przychodzić z rózgami Knecht Ruprecht, jednak, jak łatwo można się domyślić, maluchom raczej oszczędza się tych nieprzyjemności.

Św. Mikołaj z prezentami przychodzi także 24 grudnia. Niemieckie tradycje bożonarodzeniowe mają jednak także swoją mroczniejszą stronę. Ludowe legendy z południowych Niemiec mówią o Krampusie – będącym pół człowiekiem, pół kozłem demonie, który w Boże Narodzenie niepostrzeżenie odwiedza niegrzeczne dzieci i porywa je.

Święta Bożego Narodzenia w Niemczech a opieka nad seniorem – o czym pamiętać?

Wiesz już, jak obchodzone jest Boże Narodzenie w Niemczech. Warto jednak pamiętać, że świąteczne tradycje w Niemczech dla seniorów mogą być bardzo „podstępne”. Opiekując się starszą osobą, warto spytać jakie obchodzi tradycje w Niemczech. Boże Narodzenie u naszych zachodnich sąsiadów obfituje bowiem w potrawy i napoje, które dla wielu seniorów są niewskazane – tłuste mięsa i potrawy, słodycze czy napoje alkoholowe.

Warto zatem dokładnie przestudiować zwyczaje bożonarodzeniowe w Niemczech i omówić z podopiecznym lub podopieczną wpływ potraw na zdrowie. I oczywiście, nie chodzi nam o to, by wykluczać wszystkie ważne dla seniorów tradycje wigilijne w Niemczech. Warto jednak mieć na uwadze aspekt zdrowotny.

Zapraszamy do kontaktu

Zostaw wiadomość, oddzwonimy do Ciebie

Odzwiedź nas w centrach rekrutacyjnych

Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Centrum rekrutacyjne w Toruniu:

ul. Dominikańska 9
87-100 Toruń
(Nowy Arsenał, okolice Starego Miasta)

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
tel: +48 530 843 127

Centrum rekrutacyjne w Sosnowcu:

ul. 3 Maja 7
41-200 Sosnowiec

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
tel: +48 514 403 705

Centrum rekrutacyjne w Skarżysku-Kamiennej:

Legionów 122d pok. 104
26-110 Skarżysko-Kamienna

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
tel: +48 501 710 100

Mobilny punkt rekrutacyjny w Rzeszowie:

Rekrutacja mobilna

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
Prosimy o kontakt telefoniczny:

Zadzwoń lub wyślij sms
Biuro w Warszawie:

Biuro Obsługi Klienta

Wyślij wiadomość email

Formularz kontaktowy

Pola oznaczone * są wymagane