Choroby układu krążenia u seniorów

Choroby układu krążenia u seniorów

 

Choroby układu krążenia u seniorów

Choroby układu krążenia u seniorów – na co powinna zwrócić uwagę Opiekunka? Od wielu lat choroby układu sercowo-naczyniowego są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce, szczególnie wśród osób w podeszłym wieku. Dotyczą one wielu chorób serca i naczyń krwionośnych. Ich występowanie u seniorów wymaga zwrócenia szczególnej i zwiększonej uwagi ze strony Opiekunki.

 

Czym są i kogo dotyczą choroby układu krążenia?

Choroby układu krążenia występują bez dokładnie określonej przyczyny. Przypuszcza się, że warunkują je przede wszystkim czynniki pochodzenia genetycznego. Choroby te często dotyczą też osób, które są narażone na przewlekły stres i stosują dietę bogatą w wielonasycone kwasy tłuszczowe pochodzenia zwierzęcego. W grupie ryzyka są też palacze oraz osoby prowadzące siedzący tryb życia, z nadwagą i otyłością. Według statystyk, większym ryzykiem zachorowania obarczeni są mężczyźni w wieku senioralnym niż kobiety.

 

Najczęstsze choroby układu krążenia u seniorów

Nadciśnienie tętnicze

Jest to jedna z najbardziej powszechnych  i najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych u seniorów. Nadciśnieniem tętniczym określa się stan, w którym ciśnienie skurczowe nadmiernie wzrasta (wartości skurczowego ciśnienia tętniczego wzrastają powyżej 140 mm Hg, a rozkurczowego powyżej 90 mm Hg). W początkowej fazie choroba ta przebiega bezobjawowo. Z czasem mogą pojawić się bóle i zawroty głowy, zaburzenia snu, omdlenia czy zasłabnięcia.

Poza leczeniem farmakologicznym istotną rolę odgrywa dieta – ograniczenie soli, zastąpienie tłuszczy zwierzęcych roślinnymi czy włączenie do diety odpowiedniej ilości warzyw i owoców. Kluczowe jest, aby Opiekunka pilnowała codziennych pomiarów ciśnienia seniora.

 

Niewydolność serca

O niewydolności serca mówi się, gdy nie jest ono w stanie skutecznie utrzymywać sprawnego krążenia krwi w organizmie i tym samym zaopatrywać tkanek i komórek w tlen.

U seniorów przyczyną wystąpienia tej choroby może być przeciążenie czy przerost mięśnia sercowego (np. spowodowany nadciśnieniem tętniczym), lub uszkodzenie serca na skutek choroby niedokrwiennej. Do niewydolności serca może też dojść wskutek zakażenia lub zaburzeń hormonalnych.

Głównymi objawami są duszności, obrzęki nóg, zmęczenie a także częstsze i zwiększone oddawanie moczu. Ostra niewydolność serca charakteryzuje się nagłym przebiegiem i jest zagrożeniem życia.

 

Miażdżyca

Miażdżyca jest schorzeniem dotyczącym naczyń tętniczych. Na skutek gromadzenia się cholesterolu w tętnicach, dochodzi do zwężenia ich światła.

Objawy miażdżycy związane są z miejscem jej występowania. I tak w przypadku tętnic wieńcowych może pojawić się charakterystyczny ból za mostkiem, pojawiający się głównie podczas wysiłku. W tętnicach szyjnych może dojść do niedokrwienia mózgu (przejściowego lub trwałego). Natomiast miażdżyca umiejscowiona w tętnicach kończyn dolnych może powodować ból podczas spaceru lub niekiedy również odpoczynku.

 

Choroba wieńcowa

Choroba wieńcowa oznacza, że mięsień sercowy nie jest wystarczająco zaopatrzony w tlen. W większości przypadków jest spowodowana miażdżycą tętnic wieńcowych. Objawem choroby wieńcowej jest charakterystyczny, ściskający i promieniujący ból za mostkiem. Nieleczona choroba wieńcowa u seniorów zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca.

 

Zaburzenia rytmu serca

Zaburzenia rytmu serca, czyli niemiarowe bicie serca, mogą być spowodowane niedokrwieniem, miażdżycą lub innymi dolegliwościami. Arytmia objawia się najczęściej kołataniem serca, osłabieniem, dusznościami, nierównym i słabo wyczuwalnym tętnem, omdleniami, zawrotami czy „mroczkami” przed oczami.

 

Na co powinna zwrócić uwagę Opiekunka?

1. Regularne kontrole ciśnienia

Bardzo ważne jest regularne mierzenie podopiecznemu ciśnienia i zapisywanie wyników pomiarów. W przypadku wystąpienia powtarzającego się wysokiego ciśnienia (powyżej 140 / 90) lub/i niepokojących objawów ze strony podopiecznego, należy skonsultować się z lekarzem.

 

2. Właściwa dieta

Odpowiednia dieta jest istotnym elementem profilaktyki i leczenia chorób układu krążenia. Opiekunka powinna zachęcać podopiecznego do spożywania odpowiednio zbilansowanych, lekkostrawnych posiłków oraz picia odpowiedniej ilości płynów. Warto też ograniczyć lub wyeliminować tłuszcze zwierzęce, smażenie potraw, tłuste jedzenie i sól.

 

3. Prawidłowy styl życia

W miarę stanu zdrowia i sprawności dobrze jest zapewnić podopiecznemu codzienny spacer lub/i zachęcić go do uprawiania ćwiczeń gimnastycznych dla seniorów. Senior z chorobą układu krążenia nie może palić papierosów i spożywać większych ilości alkoholu.

 

4. Spokój i odpoczynek

Seniorowi borykającemu się ze schorzeniami związanymi z układem krążenia należy zapewnić spokój. Opiekunka może proponować seniorowi odprężające zajęcia i dbać o dobry i regularny sen podopiecznego.

 

5. Monitorowanie przyjmowania leków

Monitorowanie przyjmowania zapisanych leków powinno być stałym punktem dnia Opiekunki. Istotne jest też pilnowanie zgłaszania się seniora na wszystkie kontrole lekarskie.

 

6. Obserwacja podopiecznego

Opieka nad seniorem obciążonym chorobami układu krążenia wymaga wzmożonej czujności. Istotna jest obserwacja stanu zdrowia i monitorowanie objawów u podopiecznego. Warto też regularnie kontrolować stan skóry osoby starszej w celu szybkiego znalezienia ewentualnych obrzęków czy zaczerwienień.

 

Kliknij tutaj, aby zobaczyć inne artykuły dla Opiekunek.

 

Źródła: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/geriatria/starzenie-sie-serca-i-ukladu-krazenia-aa-b1Z9-Wzrs-3Hsa.html 

Zapraszamy do kontaktu

Zostaw wiadomość, oddzwonimy do Ciebie

Odzwiedź nas w centrach rekrutacyjnych

Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Centrum rekrutacyjne w Toruniu:

ul. Dominikańska 9
87-100 Toruń
(Nowy Arsenał, okolice Starego Miasta)

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
tel: +48 530 843 127

Centrum rekrutacyjne w Sosnowcu:

ul. 3 Maja 7
41-200 Sosnowiec

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
tel: +48 514 403 705

Centrum rekrutacyjne w Skarżysku-Kamiennej:

Legionów 122d pok. 104
26-110 Skarżysko-Kamienn

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
tel: +48 501 710 100

Mobilny punkt rekrutacyjny w Rzeszowie:

Rekrutacja mobilna

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
Prosimy o kontakt telefoniczny:

Zadzwoń lub wyślij sms
Biuro w Warszawie:

Biuro Obsługi Klienta

Wyślij wiadomość email

Formularz kontaktowy

Pola oznaczone * sa wymagane