Jak zatrzymać biegunkę u starszej osoby? Domowe sposoby

jak zatrzymać biegunkę u osoby starszej

Biegunka to przykra, niekomfortowa, a jednocześnie bardzo powszechna dolegliwość – a do tego występująca praktycznie w każdej grupie wiekowej. Jak radzić sobie z nią u osoby w podeszłym wieku? W poniższym artykule piszemy o tym, jak zatrzymać biegunkę u starszej osoby i czy istnieją domowe sposoby na rozwolnienie u seniora.

Biegunka u starszej osoby – objawy i przyczyny

Przede wszystkim należy wyjaśnić, kiedy w ogóle mamy do czynienia z biegunką. Według specjalistów, biegunka objawia się głównie częstym, czyli przynajmniej trzy razy dziennie, oddawaniem stolca mającego jedną z trzech wymienionych konsystencji: półpłynną, płynną lub wodnistą.

Chociaż biegunka u starszej osoby, tak samo jak u osób dojrzałych, objawia się przede wszystkim opisanym wyżej, rozregulowanym oddawaniem stolca, dolegliwości mogą towarzyszyć inne objawy. Należy zwracać uwagę przede wszystkim na wzdęcia, bóle brzucha i nudności oraz wymioty. Innymi sygnałami ostrzegawczymi są gorączka oraz krew w stolcu.

Ze względu na czas trwania biegunki, dolegliwość dzieli się na:

  • biegunkę ostrą, która trwa do dwóch tygodni;
  • biegunkę przewlekłą, trwającą dłużej niż 14 dni.

Biegunka jest problemem powszechnym u osób powyżej 60. roku życia, przez co bywa bagatelizowana. Jednak zarówno przewlekła biegunka u osób starszych, jak i dolegliwość utrzymująca się powyżej trzech dni może wynikać z poważnych schorzeń. Najczęściej odpowiadają za nią zatrucia pokarmowe (bakteryjne lub wirusowe), ale może wynikać także z powikłań cukrzycowych, osłabienia perystaltyki jelit, choroby wrzodowej żołądka, a nawet raka jelita grubego. Biegunki występują również przy nietolerancjach pokarmowych (np. laktozy) czy odwodnieniu organizmu.

Jaka dieta przy biegunce u starszej osoby będzie dobra?

Jeżeli rodzic, dziadek, babcia czy podopieczny narzeka na biegunkę, warto przyjrzeć się jego diecie. Powinna ona być – szczególnie w przypadku seniorów – lekkostrawna, co pomoże przywrócić naturalną mikroflorę przewodu pokarmowego. Przede wszystkim, dieta przy biegunce u starszej osoby powinna być pozbawiona:

  • tłustych i ciężkostrawnych potraw, czyli smażonych i ostro przyprawionych, oraz mięs;
  • dużej ilości produktów z wysoką zawartością błonnika pokarmowego, takich jak pieczywo pełnoziarniste, płatki zbożowe, warzywa i owoce;
  • produktów mlecznych, ze szczególnym uwzględnieniem kefirów, jogurtów i maślanek, które rozluźniają stolec;
  • produktów z dużą zawartością cukru, a także słodzików;
  • alkoholu;
  • gorących napojów, czyli przede wszystkim kawy i herbaty.

Oczywiście dieta przy biegunce u starszej osoby obfituje nie tylko w przeciwwskazania, ale ma również konkretne wskazania. Przede wszystkim, w jadłospisie powinny się znaleźć dania na bazie ryżu, kleików ryżowych, kaszy jęczmiennej czy kaszy manny na wodzie oraz pieczone i gotowane warzywa. Wskazane są także zupy z ziemniaków, marchwi i dyni. Warto postawić na produkty spożywcze mające działanie zapierające – zarówno kakao i gorzką czekoladę, jak również owoce, takie jak borówki, maliny, czarne jagody, morele, czy czarne porzeczki. Niesłodzone herbaty – na przykład czarna, rumianek czy mięta – powinny być podawane w temperaturze letniej.

Domowe sposoby na biegunkę u seniora

Jak zahamować biegunkę u osoby starszej w inny sposób? Warto mieć świadomość tego, że istnieją domowe sposoby na biegunkę u seniora, a część z nich stosowały lata temu już nasze babcie, jednak pamiętajmy, że dolegliwość trwająca dłużej niż dwa, trzy dni powinna zostać skonsultowana z lekarzem.

Jak zahamować biegunkę u osoby starszej? Nawadniając organizm

Gdy pojawia się biegunka u osób starszych, pierwszym, o co powinniśmy zadbać, to odpowiednie nawodnienie organizmu seniora. Półpłynne, płynne i wodniste stolce oznaczają, że z organizmu jest wydalana także woda, a z racji tego, że jej braki mogą mieć poważne konsekwencje (zaburzenia rytmu serca, zapaść krążeniowa, niewydolność nerek), ważne jest jej uzupełnianie.

Osoba w podeszłym wieku powinna wypijać przynajmniej dwa litry płynów na dobę. W większości powinna to być woda niegazowana, którą można uzupełniać elektrolitami czy niesłodzonymi, ostudzonymi herbatami.

Biegunka u osób starszych – zioła

Jak zatrzymać biegunkę u starszej osoby? Kilkudniowa biegunka może być leczona w domowy sposób za pomocą naparów ziołowych. Zioła, które są wskazane przy rozwolnieniu, to przede wszystkim mięta pieprzowa, rumianek, kolendra, koniczyna polna, pierwiosnek zwyczajny czy piołun. Część z nich można kupić w każdym markecie, natomiast inne są zazwyczaj dostępne w aptekach. Pamiętajmy jednak, że napary nie powinny być pite na gorąco.

Przewlekła biegunka u osób starszych a leczenie farmakologiczne

Gdy domowe sposoby nie przynoszą oczekiwanego efektu, a przewlekła biegunka u osób starszych nie ustępuje, niezbędne może być sięgnięcie po leczenie farmakologiczne. W aptekach są dostępne zarówno leki bez recepty, jak również na receptę. Miejmy jednak świadomość tego, że nawet leki dostępne bez recepty nie powinny być podawane seniorowi bez wcześniejszej opinii lekarza.

Niektóre leki na biegunkę mogą na przykład powodować zaparcia, które u osób w podeszłym wieku mogą być nie mniej poważną dolegliwością. Dlatego gdy biegunka nie ustępuje, skonsultujmy się z lekarzem, który zaleci jak zatrzymać rozwolnienie u starszej osoby.

Jak zatrzymać rozwolnienie u starszej osoby – podsumowanie

W powyższym tekście wyjaśniliśmy, jak zatrzymać biegunkę u starszej osoby w niektórych sytuacjach. Na koniec zwracamy jeszcze raz uwagę na to, że choć domowe sposoby, takie jak zioła czy zmiana diety bywają skuteczne, nie należy pokładać w nich nadmiernej wiary, gdy obok rozwolnienia występują także inne objawy. Gdy dochodzi do takich sytuacji jak zasłabnięcia seniora, silne bóle brzucha i wymioty, gorączka czy krew lub śluz w kale, należy natychmiastowo skontaktować się z lekarzem. Mogą to bowiem być objawy bardzo poważnych dolegliwości, bezpośrednio zagrażających życiu osoby w podeszłym wieku.

 

Źródła:

https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/biegunka-rozwolnienie-przyczyny-objawy-i-leczenie-biegunki,76,n,192

https://www.medonet.pl/biegunka—przyczyny–leczenie–domowe-sposoby-na-biegunke,artykul,1730005.html

https://gemini.pl/poradnik/artykul/domowe-sposoby-na-biegunke-jak-sobie-z-nia-poradzic/

Zapraszamy do kontaktu

Zostaw wiadomość, oddzwonimy do Ciebie

Odzwiedź nas w centrach rekrutacyjnych

Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Centrum rekrutacyjne w Toruniu:

ul. Dominikańska 9
87-100 Toruń
(Nowy Arsenał, okolice Starego Miasta)

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
tel: +48 530 843 127

Centrum rekrutacyjne w Sosnowcu:

ul. 3 Maja 7
41-200 Sosnowiec

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
tel: +48 514 403 705

Centrum rekrutacyjne w Skarżysku-Kamiennej:

Legionów 122d pok. 104
26-110 Skarżysko-Kamienna

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
tel: +48 501 710 100

Mobilny punkt rekrutacyjny w Rzeszowie:

Rekrutacja mobilna

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
Prosimy o kontakt telefoniczny:

Zadzwoń lub wyślij sms
Biuro w Warszawie:

Biuro Obsługi Klienta

Wyślij wiadomość email

Formularz kontaktowy

Pola oznaczone * są wymagane