Gdy podopieczny ma osteoporozę…

Gdy podopieczny ma osteoporozę… Co musi wiedzieć Opiekunka?

Gdy podopieczny ma osteoporozę Opiekunka musi zająć się nim w szczególny sposób. Niestety coraz więcej osób boryka się z tą chorobą, a w grupie ryzyka są przede wszystkim osoby starsze. Mówi się, że osteoporoza jest „cichym złodziejem kości”. Może nie dawać żadnych oznak przez wiele lat, stopniowo zwiększając ubytek masy kostnej. 

 

Co to jest osteoporoza?

Osteoporoza, czyli zrzeszotnienie kości, to choroba, w przebiegu której dochodzi do zmniejszenia gęstości kości oraz zaburzeń spójności tkanek. W konsekwencji tego kości stają się porowate, kruche i bardzo osłabione, przez co znacznie zwiększa się podatność na złamania.

 

Osteoporoza u osób starszych – przyczyny i czynniki ryzyka

W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby starsze – wraz z wiekiem i starzeniem się organizmu, kości stają się słabsze. 3 razy częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Do innych czynników ryzyka zalicza się:

– niedobór witaminy D,

– niewłaściwą dietę (zbyt małą ilością wapnia), 

– nadmierne spożywanie alkoholu,

– palenie tytoniu,

– zbyt małą aktywność fizyczną lub jej brak,

– niedowagę,

– obciążenia genetyczne,

– część chorób, np. choroby tarczycy, stawów czy wątroby,

– niektóre stosowane leki (np. sterydy, leki uspokajające, przeciwpadaczkowe).

 

Gdy podopieczny ma osteoporozę – objawy

Mówi się, że jest „cichym złodziejem kości”. Może nie dawać żadnych oznak przez wiele lat, stopniowo zwiększając ubytek masy kostnej. Niestety, bardzo często pierwszym objawem osteoporozy są złamania, które są oznaką już zaawansowanej choroby. Niekiedy obserwuje się też zmniejszenie wzrostu lub/i zaokrąglenie pleców.

 

Osteoporoza – leczenie

Osteoporoza jest często skutkiem procesu starzenia się a jej całkowite wyleczenie nie jest możliwe. Leki spowalniające skutki choroby są dobierane indywidualnie do pacjenta.

 

Czy da się zapobiec osteoporozie?

Osoby po 50-tym roku życia raz na rok powinny wykonywać densytometrię, czyli badanie gęstości kości. Wczesna diagnoza pozwoli zapobiec lub spowolnić rozwój potencjalnej choroby. Warto też kontrolować morfologię, poziom witaminy D i wapnia w organizmie.

 

Gdy podopieczny ma osteoporozę… Jak się nim opiekować?

  • Dbaj o odpowiednią dietę Seniora!

Dieta ma ogromne znaczenie dla stanu zdrowia chorego na osteoporozę. Osoba chora powinna dbać o dietę bogatą w wapń, ale trzeba zadbać również o odpowiednim poziomie witamin D3, K2, C, a także potasu i magnezu. Do produktów bogatych w wapń zalicza się m.in. jogurty, sery, kefiry, mleko, jarmuż, tofu, zielone warzywa liściaste, łosoś, orzechy, fasola, bataty. Natomiast witaminę D3 znaleźć można w głównie w rybach czy tranie. Niekiedy lekarz decyduje o konieczności suplementacji wapnia. 

 

  • Zapobiegaj upadkom Seniora

Istotne jest aby odpowiednio przystosować mieszkanie tak, aby zminimalizować ryzyko potknięcia czy upadku podopiecznego. Należy unikać zbędnych przedmiotów na podłodze, o które Senior mógłby się potknąć. Bardzo pomocne są antypoślizgowe maty i poręcze przymocowane do schodów czy ścian. Ważne jest też dobre oświetlenie całego mieszkania.

Poza tym Opiekunka powinna być stale blisko seniora, aby w razie potrzeby pomóc mu wstać, zmienić pozycję czy utrzymać równowagę. Seniorzy chorujący na osteoporozę powinni unikać pochylania się, gwałtownych ruchów lub zwrotów ciała. Niewskazane są też zbyt intensywne ćwiczenia, spacery czy wysiłek.

 

  • Wyjdź z Seniorem na słońce

Wskazane jest, aby chory na osteoporozę przebywał na słońcu. Dzięki temu jego organizm będzie wytwarzać witaminę D3, 

Organizm ludzki samodzielnie wytwarza witaminę D3, która jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania kości.

 

  • Zachęcaj podopiecznego do umiarkowanej aktywności fizycznej

Umiarkowany ruch i odpowiednie ćwiczenia wzmacniają mięśnie kręgosłupa i kończyn, a także poprawiają krążenie. Chorym na osteoporozę zaleca się spacery. Należy jednak zadbać o to, aby były dla Seniora bezpieczne. Dobrze jest też skonsultować się z rehabilitantem, który dobierze ćwiczenia odpowiednie do stanu podopiecznego. Należy pamiętać, że podopieczni chorzy na osteoporozę powinni unikać zbyt intensywnych ćwiczeń. 

 

  • Wspieraj Seniora

Osteoporoza jest ciężką chorobą, która zmienia i znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie Seniora. Obniżenie komfortu życia może być trudnym doświadczeniem dla podopiecznego. W takim przypadku Opiekunka powinna pamiętać o wsparciu psychicznym Seniora.

 

  • Pamiętaj o lekach

Opiekunka osoby chorej na osteoporozę musi pilnować, aby Senior regularnie zażywał leki przepisane przez lekarza. 

Zapraszamy do kontaktu

Zostaw wiadomość, oddzwonimy do Ciebie

Odzwiedź nas w centrach rekrutacyjnych

Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Centrum rekrutacyjne w Toruniu:

ul. Dominikańska 9
87-100 Toruń
(Nowy Arsenał, okolice Starego Miasta)

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
tel: +48 530 843 127

Centrum rekrutacyjne w Sosnowcu:

ul. 3 Maja 7
41-200 Sosnowiec

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
tel: +48 514 403 705

Centrum rekrutacyjne w Skarżysku-Kamiennej:

Legionów 122d pok. 104
26-110 Skarżysko-Kamienn

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
tel: +48 501 710 100

Mobilny punkt rekrutacyjny w Rzeszowie:

Rekrutacja mobilna

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
Prosimy o kontakt telefoniczny:

Zadzwoń lub wyślij sms
Biuro w Warszawie:

Biuro Obsługi Klienta

Wyślij wiadomość email

Formularz kontaktowy

Pola oznaczone * sa wymagane