Prawidłowe ciśnienie i puls u osób starszych

Wraz z wiekiem ludzki organizm staje się coraz bardziej podatny na różnego rodzaju schorzenia i dolegliwości. Z tego względu często niezbędne jest codzienne monitorowanie podstawowych parametrów życiowych i natychmiastowe reagowanie na wszelkiego rodzaju odejścia od normy. W tym aspekcie bardzo dużą rolę odgrywa dbanie o prawidłowe ciśnienie i puls u osób starszych. Ile wynosi dobre ciśnienie dla seniora i prawidłowe tętno u osób starszych? Między innymi na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Prawidłowe ciśnienie u osób starszych – dlaczego jest ważne?

Niestety z doświadczenia wiemy, że dbanie o ciśnienie u osób starszych często jest bagatelizowane i w wielu przypadkach nie przebiega tak, jak powinno. A konsekwencje tego typu zaniedbań mogą być bardzo poważne – nie tylko dla zdrowia, ale nawet dla życia.

Prawidłowe ciśnienie u starszej osoby oznacza po prostu tyle, że siłą, z którą krew napiera na naczynia krwionośne jest właściwa podczas skurczów i rozkurczów serca. Wszelkie odstępstwa od normy – czyli przede wszystkim nadciśnienie tętnicze, ale też niedociśnienie – zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.

Wykonywanie codziennych badań ciśnienia krwi u seniorów jest tym ważniejsze, że jego zaburzenia mogą nie dawać wyraźnych objawów – szacuje się, że nawet połowa z 10 mln osób, które każdego roku umierają na nadciśnienie tętnicze (przede wszystkim spowodowane nim udary i zawały), nie zdaje sobie sprawy ze swojej choroby.

Normy ciśnienia u osób starszych

Jakie jest prawidłowe ciśnienie u osób starszych? Przede wszystkim trzeba mieć świadomość tego, że normy ciśnieniowe zmieniają się na przestrzeni lat i ciśnienie, który jest uznawane za prawidłowe dla osoby w wieku 20-30 lat, będzie zdecydowanie zbyt małe dla seniora powyżej 70. roku życia. Wraz z wiekiem starzeją i usztywniają się duże naczynia tętnicze, czego efektem jest „naturalne nadciśnienie”. Naturalne czynniki sprawiają zatem, że pożądane ciśnienie u seniorów jest wyższe niż prawidłowe u osób młodszych. Jakie zatem są normy ciśnienia u osób starszych?

Prawidłowe ciśnienie u 60-latka

Ile wynosi prawidłowe ciśnienie u 60-latka? Generalnie uznaje się, że właściwe parametry ciśnienia dla osób w wieku 60-64 lata wynoszą 134/87. Minimalna dopuszczalna wartość wynosi 121/83, a maksymalna dopuszczalna – 147/91. Jednocześnie należy mieć świadomość tego, że wysokie ciśnienie balansujące na dopuszczalnej granicy w wieku 60 lat może być zapowiedzią wystąpienia nadciśnienia tętniczego w późniejszych latach. Innymi słowy, warto potraktować je jako sygnał ostrzegawczy.

Prawidłowe ciśnienie u 70-latka

Prawidłowe ciśnienie u 70-latka jest nieco inne niż u osoby po 60 roku życia. Uznaje się, że optymalne ciśnienie tętnicze u seniorów po 65. roku życia wynosi 135/88. Minimalną dopuszczalną wartością jest 123/85, natomiast maksymalną – 148/94.

Prawidłowe ciśnienie u 80-latka

Prawidłowe ciśnienie u 80-latka jest bardzo podobne do ciśnienia pożądanego u seniorów w wieku 70 lat. Generalnie można przyjąć, że właściwe ciśnienie u seniora po 80. roku życia wynosi 140/90 mmHg, ale rzadkością nie jest ciśnienie wyższe, sięgające nawet 150/90 mmHg. Tutaj warto jednak mieć na uwadze fakt, że na ciśnienie tętnicze wpływa ogólna kondycja i sprawność fizyczna – u osób z niepełnosprawnościami, unieruchomionych i z demencją może wystąpić nawet ciśnienie 160/90.

Prawidłowe ciśnienie u 90-latka

Pod koniec życia optymalne wartości ciśnienia nie zmieniają się znacząco i może się zdarzyć, że u dziewięćdziesięciolatka będzie utrzymywać się ciśnienie, które jest przypisane siedemdziesięcio- lub osiemdziesięciolatkowi. Z tego względu uznaje się, że prawidłowo ciśnienie u 90-latka powinno wynosić około 140/90-150/90 mmHg.

Niskie ciśnienie u starszej osoby – objawy

Dolegliwością, na którą często narażeni są seniorzy, jest niskie ciśnienie rozkurczowe u osób starszych. Dolegliwość ta najczęściej ma postać hipotonii ortostatycznej, podczas której nagłe spadki ciśnienia występują podczas zmieniani pozycji ciała – np. z leżącej na siedzącą. Dolegliwość związana jest ze zmniejszoną elastycznością tętnic i występuje zazwyczaj przy chorobach współistniejących, takich jak miażdżyca, niewydolność serca i inne choroby układu krążenia, a także cukrzyca typu I i II oraz choroba Parkinsona.

Niskie ciśnienie u osób starszych może mieć różne objawy. Najczęściej należą do nich:

  • zaburzenia widzenia (tzw. mroczki przed oczami);
  • zwroty i bóle głowy (związane ze zmniejszonym dopływem krwi do mózgu);
  • zmęczenie fizyczne i psychiczne;
  • obniżenie koncentracji, senność i niemożność skupienia się;
  • zaburzenia równowagi i chwiejność;
  • kołatanie serca oraz tachykardia (wynikają ze zwiększonej aktywności serca).

Niektóre z wymienionych objawów – zwłaszcza wtedy, gdy występują pojedynczo – powszechnie występują także przy innych dolegliwościach, co sprawia, że często łatwo je zignorować. Dlatego warto zwracać szczególną uwagę, gdy występują razem, a towarzyszy im dodatkowo dzwonienie lub szumienie w uszach oraz zimne dłonie i stopy.

Jak podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby?

Jak podnieść niskie ciśnienie u starszej osoby? Lekarze często w takich przypadkach zalecają przede wszystkim zmianę nawyków. Przy występującej często hipotonii ortostatycznej warto (w miarę możliwości i zdrowego rozsądku) zwiększyć aktywność fizyczną i zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze. Zaleca się również picie przynajmniej 2 litrów wody dziennie i unikanie wysokich temperatur.

Należy mieć świadomość tego, że hipotonia ortostatyczna może być wywoływana przez niektóre leki – między innymi przeciwdepresyjne czy farmaceutyki stosowane podczas choroby Parkinsona. Jeżeli istnieje taka możliwość, lekarz może zalecić odstawienie niektórych leków lub wdrożenie leczenia farmakologicznego – α-sympatykomimetyków lub substancji stymulujących α-β-receptory.

Wysokie ciśnienie u starszej osoby – objawy i jak je obniżyć?

Wiesz już, jak postępować, gdy występuje niskie ciśnienie u starszej osoby. A co robić, gdy rodzic, dziadek, babcia lub senior, którym się opiekujesz, cierpi na wysokie ciśnienie u starszej osoby? Przede wszystkim trzeba mieć świadomość tego, że bardzo wysokie ciśnienie u starszej osoby może czasem dawać symptomy podobne do hipotonii. Pojawiają się wówczas zawroty i bóle głowy, duszności oraz kołatanie serca. Jednak wysokiemu ciśnieniu towarzyszą dodatkowo uderzenia gorąca, nadmierna potliwość oraz zaczerwienienie na twarzy, szyi i dekolcie.

Przy gwałtownym podniesieniu ciśnienia warto przede wszystkim zachować spokój i spróbować domowych sposobów – położyć się, uspokoić oddech, zapewnić sobie dostęp do świeżego powietrza i wypić szklankę wody z cytryną. W dłuższej perspektywie na nadciśnienie pozytywnie wpływa aktywność fizyczna i odpowiednia dieta. Oczywiście w niektórych przypadkach lekarz może przepisać specjalne leki na nadciśnienie.

Ile wynosi prawidłowy puls u seniora?

Na koniec odpowiedzmy na pytanie, ile wynosi prawidłowy puls u osoby starszej? Prawidłowy puls u seniora wynosi około 60 uderzeń na minutę. Z odchyleniem od normy, które powinno zostać skonsultowane z lekarzem, mamy do czynienia wtedy, gdy tętno u osób starszych wynosi poniżej 50 lub powyżej 70 uderzeń na minutę.

Zadbaj o ciśnienie tętnicze i prawidłowy puls u osoby starszej

Wiesz już, ile powinno wynosić prawidłowe ciśnienie i puls u osoby starszej, oraz jak podnieść ciśnienie krwi u osoby starszej. Wiedza na ten temat jest bardzo istotne podczas opieki nad seniorem – niezależnie od tego, czy chodzi o pracę jako opiekunka, czy po prostu zajmowanie się na co dzień osobą bliską. Pamiętaj jednak, że zdrowie seniora jest kwestią delikatną, dlatego wszelkie niepokojące objawy niedociśnienia lub nadciśnienia oraz odchyły od normy w pomiarach ciśnienia i tętna powinny być skonsultowane z lekarzem. To on powinien podjąć decyzje dotyczące diagnostyki i leczenia.

 

https://pacjent.gov.pl/zapobiegaj/cisnienie-pod-kontrola

https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/badania-i-dane/zdrowe-dane/raporty/nfz-o-zdrowiu-nadcisnienie-tetnicze

Zapraszamy do kontaktu

Zostaw wiadomość, oddzwonimy do Ciebie

Odzwiedź nas w centrach rekrutacyjnych

Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Centrum rekrutacyjne w Toruniu:

ul. Dominikańska 9
87-100 Toruń
(Nowy Arsenał, okolice Starego Miasta)

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
tel: +48 530 843 127

Centrum rekrutacyjne w Sosnowcu:

ul. 3 Maja 7
41-200 Sosnowiec

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
tel: +48 514 403 705

Centrum rekrutacyjne w Skarżysku-Kamiennej:

Legionów 122d pok. 104
26-110 Skarżysko-Kamienna

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
tel: +48 501 710 100

Mobilny punkt rekrutacyjny w Rzeszowie:

Rekrutacja mobilna

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
Prosimy o kontakt telefoniczny:

Zadzwoń lub wyślij sms
Biuro w Warszawie:

Biuro Obsługi Klienta

Wyślij wiadomość email

Formularz kontaktowy

Pola oznaczone * są wymagane