Jak przystosować mieszkanie dla osoby starszej, chorej lub niesamodzielnej

Zapewniając lub sprawując opiekę nad bliską osobą starszą bądź niesamodzielną czy chorą warto wprowadzić w domu czy mieszkaniu kilka pewnych zmian, które znacznie ułatwią tej osobie codzienne czynności, a także i ograniczy do minimum ewentualne upadki, potknięcia, skaleczenia itp.

Koszt zmian

Wbrew pozorom wcale nie tak trudno wprowadzić zmiany w domu i pomieszczeniach, dzięki którym będzie bardziej funkcjonalny i przede wszystkim znacznie bezpieczniejszy dla osoby starszej lub chorej. Większość z podanych przez nas propozycji można wprowadzić w ogóle nie obciążając domowego budżetu.  

Łatwiejsze przemieszczanie się

Jeśli nasz krewny ma problemy z poruszaniem się, najlepiej maksymalnie ułatwić mu przemieszczanie się po całym mieszkaniu, na przykład na wózku albo z laską. Do tego będzie potrzebna większa przestrzeń. Nie trzeba jednak koniecznie zmieniać mieszkania. Jeśli mamy taką możliwość powinniśmy przestawić albo nawet usunąć wszelkie zbędne meble i rzeczy, które mogą przeszkadzać. Warto także wymienić dywany na bezpieczniejszą wykładzinę, co wyeliminuje ryzyko potknięć, a także pozbyć się progów albo oznaczyć je jaskrawą taśmą, którą można użyć także na stopniach schodów. Należy również zadbać o to, aby podłogi nie były zbyt śliskie – lepiej więc zrezygnować z polerowania oraz nabłyszczania drewna i paneli.  

Dostosowana łazienka

Kolejną rzeczą,  jaką należy zrobić, aby znacznie ułatwić funkcjonowanie osobie starszej lub niepełnosprawnej jest odpowiednie dostosowanie łazienki do jej potrzeb i ograniczeń. W tym pomieszczeniu należy zastąpić wannę prysznicem bez brodzika, jeśli jednak nie jest to opiekunka osób starszych niemcymożliwe, najlepiej zakupić specjalny podnośnik, który ułatwi korzystanie z wanny. W prysznicu lub wannie i podłodze łazienki warto umieścić matę antypoślizgową. Ponadto na ścianach przy umywalce, toalecie i wannie lub prysznicu powinniśmy zamontować uchwyty.

Pokój dla osoby leżącej

Pokój przewlekle chorej osoby, która nie potrafi się poruszać również musi być specjalnie dostosowany do jej potrzeb. Nie wystarczy jednak tylko poprzestawiać albo usunąć meble. Często taka osoba potrzebuje wielu akcesoriów i specjalistycznego sprzętu, dlatego najlepiej przenieść ją do największego pokoju w mieszkaniu lub domu, który pomieści łóżko rehabilitacyjne, podkłady na łóżko, miskę do mycia, wózek inwalidzki itd. Łóżko należy ustawić tak, aby mieć swobodny dostęp do chorego z obu stron. Jeśli nasz podopieczny jest po udarze mózgu najlepiej wszystkie przedmioty umiejscowić po stronie porażonej, dzięki czemu chory będzie musiał aktywizować tę część ciała. Należy zadbać również o wystrój pokoju, nie powinien wyglądać jak szpitalna sala, najlepiej umieścić w nim ulubione przedmioty i osobiste rzeczy chorego. Ponadto umieścić w nim wygodne siedzenie dla odwiedzających oraz ustawić odpowiednią temperaturę.   

Zmiany w mieszkaniu dla osoby dotkniętej chorobą otępienną

W przypadku osoby, która cierpi na jedną z chorób otępiennych, jak na przykład Alzheimer, należy dokonać innych zmian. Na początku można oznaczyć każde pomieszczenie, na przykład odpowiednim napisem “salon”, “kuchnia” itd. W późniejszym stadium choroby lepszym rozwiązaniem będzie rozwieszenie strzałek, dzięki którym podopieczny będzie mógł samodzielnie trafić do właściwego pomieszczenia, dzięki czemu zachowa on jak najdłużej samodzielność. Należy jednak pamiętać, aby za każdym razem używać innych kolorów. Dzięki temu zwiększy się komfort psychiczny chorego i nie będzie się czuł już taki zagubiony. Warto także umieścić naklejki na drzwiach, szufladach, aby poinformować tym samym, co znajduje się w danym meblu czy szafce itd. Należy również zabezpieczyć wszelki sprzęt i narzędzia, które mogą okazać się niebezpieczne, takie jak noże, żelazko czy piec. Należy również zabezpieczyć okna oraz drzwi wejściowe. Czasami osoba dotknięta taką chorobą ucieka z domu.   

Pomoc w opiece

Opieka nad osobą starszą i schorowaną, a także niepełnosprawną bywa bardzo trudna – niekiedy niezbędna jest specjalistyczna pomoc z zewnątrz. Wiele osób się tego obawia, sądząc, że będą odczuwać poczucie winy, a ich krewny poczuje się porzucony. Są to jednak nieuzasadnione obawy. Nadal spokojnie można opiekować się chorym i go odwiedzać, jednak dodatkowa pomoc bywa nieoceniona. Zawodowy opiekun bądź opiekunka osób starszych to ogromne wsparcie dla całych rodzin, które przecież mają także inne obowiązki takie jak praca, zajmowanie się domem i dziećmi, a dzięki opiekunowi, który odwiedza chorych w domu, w którym pozostanie najdłużej jak będzie to możliwe. Takie rozwiązanie pozwala choremu czuć się bezpiecznie i komfortowo. Oferuje wysokiej jakości opiekę nad osobami starszymi w Niemczech, dzięki której będą mogli być Państwo spokojni, że najbliżsi są w dobrych rękach. 

Zapraszamy do kontaktu

Zostaw wiadomość, oddzwonimy do Ciebie

Odzwiedź nas w centrach rekrutacyjnych

Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Centrum rekrutacyjne w Toruniu:

ul. Dominikańska 9
87-100 Toruń
(Nowy Arsenał, okolice Starego Miasta)

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
tel: +48 530 843 127

Centrum rekrutacyjne w Sosnowcu:

ul. 3 Maja 7
41-200 Sosnowiec

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
tel: +48 514 403 705

Centrum rekrutacyjne w Skarżysku-Kamiennej:

Legionów 122d pok. 104
26-110 Skarżysko-Kamienn

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
tel: +48 501 710 100

Mobilny punkt rekrutacyjny w Rzeszowie:

Rekrutacja mobilna

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
Prosimy o kontakt telefoniczny:

Zadzwoń lub wyślij sms
Biuro w Warszawie:

Biuro Obsługi Klienta

Wyślij wiadomość email

Formularz kontaktowy

Pola oznaczone * sa wymagane