Stres w pracy Opiekunki osoby starszej – jak sobie z nim poradzić?

Stres w pracy Opiekunki

Stres w pracy Opiekunki – jak sobie z nim poradzić?

Opieka nad osobą starszą jest wymagającym zajęciem. Wiąże się z obciążeniem fizycznym, emocjonalnym i psychicznym Opiekunki. Jeśli w porę nie zareagujemy na niepokojące objawy przewlekłego stresu, mogą one przerodzić się w Zespół Stresu Opiekuna, wypalenie zawodowe lub nawet depresję.

 

Czym się stresują Opiekunki?

Wyjazd Opiekunki do pracy za granicą wiąże się ze stresem na wielu płaszczyznach. Jedną z nich jest czasowa rozłąka z bliskimi i tęsknota za domem. Emocjonujące są też czasowa przeprowadzka do innego kraju i konieczność posługiwania się językiem obcym.

Źródłem stresu Opiekunki jest również całodobowa opieka nad chorym i wykonywanie trudnych czynności. Opieka nad osobą niesamodzielną jest ciężką pracą i wiąże się z nieustanną pomocą przy wykonywaniu niemalże wszystkich czynności. Ciężka fizyczna praca i ograniczona ilość czasu dla siebie mogą pogłębiać stres Opiekunki.

Innym czynnikiem wpływającym na samopoczucie Opiekunki może być stan zdrowia podopiecznego. Poczucie odpowiedzialności oraz samo przebywanie z osobą cierpiącą na różne schorzenia jest obciążające psychicznie. Dodatkowo, niektóre objawy chorób podopiecznego (np. demencja czy zmiany nastroju) mogą być prowadzić do trudnych sytuacji, a utrudniony kontakt z seniorem bywa przyczyną frustracji. Dla Opiekunki to duża odpowiedzialność – powinna wtedy zachować zimną krew i zareagować odpowiednio do sytuacji.

Sytuację często pogarsza trudna relacja z rodziną i otoczeniem podopiecznego, potęgowane przez barierę językową. Taka presja ze strony rodziny lub lekarza podopiecznego bywa bardzo stresująca dla Opiekunek.

 

Zespół stresu Opiekuna – jakie są objawy?

Stan długotrwałego przemęczenia fizycznego, emocjonalnego i psychicznego u osób sprawujących opiekę nad osobami starszymi określa się mianem Zespołu Stresu Opiekuna. Do jego objawów zalicza się m.in.:

– przemęczenie psychiczne i fizyczne,

– bezsenność, problemy z koncentracją i brak apetytu,

– dolegliwości bólowe (np. ból głowy, stawów, serca) lub gastryczne (biegunka, wzdęcia, niestrawności)

– niepokój związany z odpowiedzialnością za drugą osobę,

– apatia i poczucie beznadziei,

– poczucie osamotnienia,

– nerwowość, drażliwość i frustracja,

– bezsilność.

Przewlekły stres i brak reakcji na wymienione powyżej objawy prowadzi do osłabienia organizmu, a w niektórych przypadkach skutkować rozwojem poważnych chorób, np depresji, cukrzycy czy nadciśnienia.

 

Jak sobie radzić ze stresem w pracy Opiekunki?

1. Dbaj o siebie

Wykorzystuj czas wolny na odpoczynek. Nawet krótkie drzemki seniora możesz wykorzystać na chwilę relaksu dla siebie. Zrób sobie drzemkę, poczytaj książkę lub wyjdź na zewnątrz. Ważne jest też, aby dbać o odpowiednią ilość sen, regenerację sił i dobre odżywianie.

2. Bądź świadoma siebie

Zrozum przyczynę swojego stresu. Dzięki temu łatwiej będzie Ci go pokonać. Obserwuj siebie i przyjrzyj się sytuacjom stresowym. Korzystaj z poradników i artykułów, które dodadzą Ci pewności siebie. Wiele z nich znajdziesz tutaj: https://caringpersonnel.pl/kategoria/poradnik/

3. Rozmawiaj o problemach i potrzebach

Każdemu zdarzają się gorsze dni czy samopoczucie. Staraj się wtedy porozmawiać z kimś bliskim o swoich uczuciach – z rodziną, znajomą czy choćby pielęgniarką. Kilka minut rozmowy może dodać otuchy i pewności siebie. Niektórym pomaga też wymiana doświadczeń z innymi Opiekunkami lub rozmowa z koordynatorem Caring Personnel.

4. Ruch to zdrowie!

Aktywność fizyczna, szczególnie ta na świeżym powietrzu bardzo dobrze wpływa na samopoczucie. Nawet krótki spacer i zmiana otoczenia potrafią skutecznie rozładować stres Opiekunki.

5. Znajdź swoją metodę na stres

Umiejętność łagodzenia stresu jest niezwykle ważną ale i trudną do wypracowania cechą Opiekunek. Dbanie o własne samopoczucie i nabranie odpowiedniego dystansu często wymagają od nich dużego wysiłku i doświadczenia. W dłuższej perspektywie czasu pozwalają zaś na lepsze funkcjonowanie, harmonię i utrzymanie dobrych relacji z podopiecznym i jego rodziną.

 

Musisz wiedzieć, że stres w pracy Opiekunki jest normalnym i naturalnym zjawiskiem, ale warto mu przeciwdziałać. Jeżeli mimo to Twoja kondycja i samopoczucie nie poprawiają się – warto skonsultować się z lekarzem.

 

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zespół_stresu_opiekuna

Zapraszamy do kontaktu

Zostaw wiadomość, oddzwonimy do Ciebie

Odzwiedź nas w centrach rekrutacyjnych

Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Centrum rekrutacyjne w Toruniu:

ul. Dominikańska 9
87-100 Toruń
(Nowy Arsenał, okolice Starego Miasta)

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
tel: +48 530 843 127

Centrum rekrutacyjne w Sosnowcu:

ul. 3 Maja 7
41-200 Sosnowiec

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
tel: +48 514 403 705

Centrum rekrutacyjne w Skarżysku-Kamiennej:

Legionów 122d pok. 104
26-110 Skarżysko-Kamienn

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
tel: +48 501 710 100

Mobilny punkt rekrutacyjny w Rzeszowie:

Rekrutacja mobilna

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
Prosimy o kontakt telefoniczny:

Zadzwoń lub wyślij sms
Biuro w Warszawie:

Biuro Obsługi Klienta

Wyślij wiadomość email

Formularz kontaktowy

Pola oznaczone * sa wymagane