Zmiana pampersa osobie starszej – jak zrobić to poprawnie?

 

Opieka nad chorym seniorem często nie jest zadaniem prostym. Zazwyczaj największe trudności pojawiają się podczas pielęgnacji osoby starszej – ze względu na ograniczenia ruchowe seniora oraz intymny charakter pielęgnacji ciała bywa to zarówno trudne fizycznie, jak i krępujące. Jak założyć pampersa dorosłej osobie, by nie przysporzyć podopiecznemu kłopotów zdrowotnych i nie sprawić, że poczuje się niezręcznie? I jak często zmieniać pampersy dorosłym? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Zmiana pieluchy u osoby starszej – to nie takie trudne!

Przede wszystkim należy wiedzieć, że zmiana pieluchy u osoby starszej wcale nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać, choć oczywiście wiele zależy od konkretnego przypadku i stopnia niepełnosprawności ruchowej podopiecznego. Najłatwiej zmienić pieluchę u osoby, która jest w stanie wytrzymać chwilę w pozycji stojącej. Stosunkowo nietrudno jest też zdjąć pampersa seniorowi, który jest w stanie samodzielnie unieść pośladki. Najwięcej trudności przysparza zmiana pampersa osobie starszej, która cierpi na częściowy lub całkowity niedowład kończyn dolnych.

Jednak mając odpowiednią wiedzę i zachowując spokój, można sprawić, że nawet najcięższe przypadki nie będą tak straszliwe. Pamiętaj też, że spokojne podejście i profesjonalizm z Twojej strony sprawi, że w całej sytuacji łatwiej będzie odnaleźć się także podopiecznemu.

Jak zmienić pampersa osobie leżącej krok po kroku?

Jeżeli zakładanie pampersa osobie leżącej będziesz przeprowadzać po raz pierwszy, zapoznaj się z naszym poradnikiem. Poniżej wyjaśniamy, jak całą procedurę wykonać krok po kroku. Upewnij się też, że zrobiłaś lub zrobiłeś wszystko, by zmiana pieluchy u osoby leżącej przebiegła jak najsprawniej – pod ręką warto mieć nie tylko świeżą pieluchę, ale też jednorazowe chusteczki nasączone, miskę z czystą wodą oraz suchy, czysty ręcznik.

Obróć seniora na bok

Jak zmienić pampersa osobie leżącej? W pierwszym kroku obróć seniora na bok. Tutaj przyda się pomoc podopiecznego, który powinien ręką chwycić poręcz łóżka i w miarę możliwości podciągnąć się. Przy obracaniu seniora pomoże odpowiednia technika – dobrze jest zgiąć nieco nogi, a rękę leżącą zgiąć w łokciu i położyć na piersi. Dzięki temu ręka nie zostanie przygnieciona – zmniejszy się zatem ryzyko bólu czy cierpienia.

Zdejmuj brudną pieluchę

Gdy senior jest ułożony w pozycji bocznej, można zdjąć brudną pieluchę. Jednak zanim do tego przystąpisz, możesz rozłożyć pod chorym jednorazowy podkład higieniczny. Nie jest to konieczne, niemniej w ten sposób zminimalizujesz ryzyko pobrudzenia prześcieradła lub materaca – na przykład wtedy, gdy senior niespodziewanie puści poręcz i przewróci się do pozycji „wyjściowej”.

Obmyj okolice intymne

Kolejnym krokiem jest umycie okolic intymnych podopiecznego i tutaj również jednorazowy podkład się przyda – uchroni prześcieradło przed przemoczeniem. Zmiana pampersa osoby leżącej musi uwzględniać umycie okolic około odbytniczych, ponieważ resztki kału nie tylko mogą powodować dyskomfort u pacjenta, ale – ze względu na znajdujące się w nich bakterie – mogą wiązać się z zagrożeniem zdrowia. Do mycia okolic intymnych użyj jednorazowych chusteczek higienicznych, wody (może być lekko zmieszana z mydłem). Na koniec wytrzyj podopiecznego suchym ręcznikiem.

Załóż czystego pampersa

Pozostaje już tylko założyć czystego pampersa. Jak przeprowadzić zakładanie pampersa osobie leżącej? Najłatwiej jest po prostu położyć nową pieluchę na łóżku, a następnie ułożyć na niej pacjenta, delikatnie go przechylając i kładąc na plecy. Teraz wystarczy już tylko zapiąć pampersa – i gotowe!

Jak często zmieniać pampersy dorosłym?

Wiesz już, jak zmienić pampersa osobie leżącej. Teraz pozostaje odpowiedzieć na pytanie, jak często zmieniać pampersy dorosłym. Nie ma jednak jednej, uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Najłatwiej, a jednocześnie najprecyzyjniej, jest stwierdzić, że zmiana pampersa osobie starszej powinna być przeprowadzana każdorazowo po oddaniu kału lub moczu. I tego najlepiej się trzymać.

Zakładanie pampersa osobie leżącej – podsumowanie

Jak założyć pampersa osobie leżącej? Jak widzisz, nie jest to aż tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Bardzo ważne jest też to, by ze zmiany pieluchy nie robić tematu tabu. Choć czynność ta może być dość krępująca zarówno dla opiekuna, jak i dla podopiecznego, regularne zmienianie pampersa wtedy, gdy jest to konieczne, oraz wyraźne, a jednocześnie spokojne wyrażanie komunikatów podczas zabiegu. Wówczas łatwiej będzie dojść do zrozumienia z pacjentem i zakładanie pampersa osobie leżącej stanie się znacznie prostsze.

Zapraszamy do kontaktu

Zostaw wiadomość, oddzwonimy do Ciebie

Odzwiedź nas w centrach rekrutacyjnych

Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Centrum rekrutacyjne w Toruniu:

ul. Dominikańska 9
87-100 Toruń
(Nowy Arsenał, okolice Starego Miasta)

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
tel: +48 530 843 127

Centrum rekrutacyjne w Sosnowcu:

ul. 3 Maja 7
41-200 Sosnowiec

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
tel: +48 514 403 705

Centrum rekrutacyjne w Skarżysku-Kamiennej:

Legionów 122d pok. 104
26-110 Skarżysko-Kamienna

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
tel: +48 501 710 100

Mobilny punkt rekrutacyjny w Rzeszowie:

Rekrutacja mobilna

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
Prosimy o kontakt telefoniczny:

Zadzwoń lub wyślij sms
Biuro w Warszawie:

Biuro Obsługi Klienta

Wyślij wiadomość email

Formularz kontaktowy

Pola oznaczone * są wymagane