Zwyczaje i tradycje niemieckie – 10 ciekawostek

Niemcy nieustannie są dla Polaków atrakcyjnym kierunkiem pod względem zawodowym. Oczywiście nie ma w tym nic dziwnego. Perspektywa wysokich zarobków w euro sprawia, że do kraju naszych zachodnich sąsiadów chętnie jeździmy na prace sezonowe, ale także pracując w branży IT czy jako opiekunka. Przed rozpoczęciem zatrudnienia warto jednak poznać tradycje i zwyczaje niemieckie – nie tylko po to, by zrobić dobre wrażenie na pracodawcy, ale także by ułatwić sobie aklimatyzację.

Jacy są Niemcy – stereotypy nie mają pokrycia w rzeczywistości

Na początek słówko o samych ludziach. Nie da się ukryć, że nasi zachodni sąsiedzi nie cieszą się w Polsce dobrą opinią. Wielu naszych rodaków często nieustannie patrzy na Niemców przez pryzmat II wojny światowej, a negatywny stosunek do Niemców i ich obecności w Unii Europejskiej jest dodatkowo podsycany przez media i polityków. Niestety w oczach Polaka Niemiec często jest „tym bogatszym sąsiadem, który chce nam zrobić na złość i liczy się dla niego tylko pieniądz”.

Jacy są Niemcy w takim razie? Cóż, pewne stereotypy faktycznie mogą mieć jakieś uzasadnienie. Niemcy są skrupulatni i formalni, a praca i dobre zarobki mają dla nich duże znaczenie. Przesadzony jest jednak wizerunek Niemca wyrachowanego, zimnego, nastawionego wyłącznie na własny zysk. W rzeczywistości Niemcy są narodem tolerancyjnym, pomocnym i bardzo pozytywnie nastawionym do cudzoziemców. Zdarzają się, rzecz jasna, incydenty o charakterze rasistowskim, jednak odpowiedzialność za nie ponoszą głównie będące marginesem neonazistowskie ugrupowania.

Kultura niemiecka – ciekawostki

Niemcy już od jakiegoś czasu są państwem wielokulturowym, atrakcyjnym zarówno dla uczniów i studentów, jak i dla osób szukających pracy, które pochodzą z innych państw Europy, a także Azji czy Afryki. Jednak mimo tego, że niemieckie społeczeństwo jest wielokulturową mozaiką, niektóre tradycje niemieckie są nadal żywe. O czym przede wszystkim warto pamiętać, udając się do Berlina, Monachium, Frankfurtu czy Drezna?

Niemcy – kultura jest bardzo ważna

A w zasadzie – kultura osobista. Niemcy, jak wspomnieliśmy na początku, są skrupulatni, czasem mocno oficjalni. Warto zatem pamiętać o tym, że kultura niemiecka nakazuje być punktualnym (niezależnie od tego, czy chodzi o formalne spotkania o charakterze zawodowym, czy czysto towarzyskie).

Współczesne obyczaje w Niemczech? Ekologia

Współczesne niemieckie zwyczaje dotyczą też ekologii i dbania o środowisko. Praktycznie w każdym większym mieście uderza duża ilość zieleni. Obecne Niemcy są państwem postępowym, przykładającym duże znaczenie do dbania o środowisko naturalne. Warto zatem od początku pobytu w Niemczech wypracowywać u siebie nawyk segregacji odpadów i korzystania z wielorazowych butelek.

Niedziela jest dniem dla rodziny

Tradycje w Niemczech zakładają, że niedziela jest dniem odpoczynku, który należy spędzać z rodziną. Zamknięte sklepy w niedzielę nie powinny być aż takim zaskoczeniem, biorąc pod uwagę fakt, że od pewnego czasu również w Polsce większość niedziel jest niehandlowych. Niemniej warto mieć świadomość tego, że „postępowość” Niemców nie doprowadziła jeszcze do niedzielnego handlu.

Rosenmontag, czyli pożegnanie karnawału

Jedna z najbardziej zaskakujących rzeczy, jakimi mogą pochwalić się Niemcy? Tradycje karnawałowe. Rosenmontag to ostatni poniedziałek karnawału, który Niemcy świętują wyjątkowo hucznie. W miastach organizowane są pochody, podczas których ludzie przebierają się za różne postaci, a dzieci nie mają lekcji w szkołach.

Niemcy – tradycje wielkanocne

Jak wyglądają wielkanocne zwyczaje w Niemczech? Oczywiście święta odbywają się w tym samym czasie, co w Polsce. Podczas Wielkanocy urządza się tzw. Ostereiersuche, czyli poszukiwanie przez dzieci w domu i w ogrodzie słodyczy i pisanek. Warto też mieć świadomość tego, że Niemcy nie obchodzą Lanego Poniedziałku.

Adwent

Bożonarodzeniowe obyczaje w Niemczech nadają dużą rangę okresowi Adwentu. Początek tego okresu jest bardzo ważnym wydarzeniem – rodziny zbierają się, by wspólnie przygotowywać bożonarodzeniowe ozdoby i wieńce z jodły lub świerku, podarować sobie słodycze i wręczyć kalendarze adwentowe.

Wigilia

Jaki stosunek do Bożego Narodzenia ma kultura niemiecka? Ciekawostki dotyczą przede wszystkim Wigilii. O ile nie przypada ona w niedzielę, jest zwykłym dniem roboczym, choć oczywiście da się już wyczuć świąteczną gorączkę. Wczesnym wieczorem rodziny spotykają się razem i zasiadają do kolacji, która poprzedzona jest lampką szampana i otwarciem ułożonych na stole prezentów. Warto pamiętać, że Niemcy nie dzielą się opłatkiem podczas składania życzeń i nie zostawiają wolnego miejsca dla zbłąkanego wędrowca.

Zwyczaje niemieckie – co Niemcy jedzą na Boże Narodzenie?

Zaskakujący może być fakt, że tradycje w Niemczech nie uwzględniają specjalnych potraw bożonarodzeniowych. Na święta przygotowuje się zazwyczaj ulubione potrawy domowników – dominują kiełbasy, dania rybne, parówki, ciasta oraz, oczywiście, sałatka ziemniaczana. Kultura niemiecka mówi o dziewięciu potrawach na wigilijnym stole, ale w praktyce często jest ich mniej. Niemcy uwielbiają też tradycyjne pierniki i grzańca, które można kupić na bożonarodzeniowych jarmarkach.

Kultura niemiecka a religijność

Jaki stosunek do religii mają Niemcy? Kultura religijna u starszych osób często nadal jest bardzo ważna, jednak młodsze pokolenia nie są już tak przywiązane do duchowości. Tradycyjnie 25 grudnia chodzi się do kościoła popołudniu, jednak obecnie wielu Niemców aspekt religijny Bożego Narodzenia spycha na drugi plan.

Oktoberfest, czyli święto piwa

Dla wielu osób zwyczaje niemieckie wiążą się nierozerwalnie z Oktoberfestem, czyli świętem piwa. Dożynki chmielne są organizowane w Monachium w Bawarii na przełomie września i października już od 1810 roku, a rocznie odwiedza je aż kilka milionów osób!

Zwyczaje w Niemczech bywają różne – podsumowanie

Wiesz już, jakie są charakterystyczne zwyczaje w Niemczech i czym cechuje się kultura niemiecka. Pamiętaj jednak, że Niemcy są krajem bardzo różnorodnym, mającym wiele barw i odcieni. Niektóre tradycje niemieckie mogą być różne w zależności od landu czy dominującego w danym obszarze wyznania chrześcijańskiego, dlatego przed wyjazdem warto też zapoznać się dokładniej ze specyfiką danego miasta.

Zapraszamy do kontaktu

Zostaw wiadomość, oddzwonimy do Ciebie

Odzwiedź nas w centrach rekrutacyjnych

Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Centrum rekrutacyjne w Toruniu:

ul. Dominikańska 9
87-100 Toruń
(Nowy Arsenał, okolice Starego Miasta)

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
tel: +48 530 843 127

Centrum rekrutacyjne w Sosnowcu:

ul. 3 Maja 7
41-200 Sosnowiec

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
tel: +48 514 403 705

Centrum rekrutacyjne w Skarżysku-Kamiennej:

Legionów 122d pok. 104
26-110 Skarżysko-Kamienna

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
tel: +48 501 710 100

Mobilny punkt rekrutacyjny w Rzeszowie:

Rekrutacja mobilna

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
Prosimy o kontakt telefoniczny:

Zadzwoń lub wyślij sms
Biuro w Warszawie:

Biuro Obsługi Klienta

Wyślij wiadomość email

Formularz kontaktowy

Pola oznaczone * są wymagane