Ile zarabia opiekunka osoby starszej w Niemczech? 2022

opiekunka osób starszych opowiadająca o swoich zarobkach

Emigracja zarobkowa nie jest żadnym ewenementem w naszym kraju – od wielu lat pracownicy różnych branż decydują się na wyjazd do Niemiec i innych krajów Unii Europejskiej, m.in. jako opiekun osoby starszej. Zarobki za zachodnią granicą są atrakcyjne, co jednak ma wpływ na ostateczną kwotę wypłaty?

Ile zarabia opiekunka osoby starszej w Niemczech w sektorze publicznym? 

Jeśli zastanawiasz się, ile zarabia opiekunka osoby starszej w Niemczech, w tym artykule znajdziesz aktualne informacje na ten temat. Zanim jednak przejdziemy do zarobków, warto omówić bardzo istotny aspekt, jakim jest podział prawny tego zawodu u naszego sąsiada zza Odry:

 • Altenpfleger/in (od 2020 Pflegefachfrau/Pflegefachmann) – osoby mające niemieckie uprawnienia do wykonywania zawodu pielęgniarki lub pielęgniarza,
 • Altenpflegehelfer/in (od 2020 Pflegefachhelfer/in) – asystenci oraz asystentki wykwalifikowanych pracowników,
 • Haushaltshilfe für pflegebedürftige Person – osoby zajmujące się domową opieką osób starszych.

Dlaczego ma to znaczenie? Ponieważ każda z tych grup zawodowych ma własne przepisy, dotyczące minimalnego wynagrodzenia. Warto również wiedzieć, że decydując się na podjęcie współpracy z agencją Caring Personnel, zostaniesz zatrudniony lub zatrudniona jako Haushaltshilfe für pflegebedürftige Person. Jednak aby mieć porównanie, dobrze jest wiedzieć, ile zarabia opiekun osoby starszej w sektorze publicznym, a więc w szpitalach, domach spokojnej starości, hospicjach oraz klinikach rehabilitacyjnych. Obecnie stawki godzinowe brutto dla Pflegefachkräfte wynoszą 15,40 € (we wszystkich landach, dla Pflegehilfskräfte (asystujących) odpowiednio 12,55 €, a dla wykwalifikowanych Pflegehilfskräfte 13,20 €. Kwoty te będą jednak rosnąć – podwyżki są zaplanowane również na 2023 rok.

Opiekunka osoby starszej – stawka godzinowa 2022 w domach prywatnych 

Skoro wiesz już, jak wygląda sytuacja w sektorze publicznym, pora dowiedzieć się więcej o sektorze prywatnym. Jaka jest aktualnie obowiązująca stawka godzinowa 2022? Opiekunka osoby starszej, zatrudniona przez rodzinę seniora, na początku roku otrzymywała kwotę brutto 9,82 €. Jest to – a właściwie była – ogólna stawka ustawowego minimalnego wynagrodzenia, które od pierwszego lipca wynosi już 10,45 €; w tym roku, począwszy od pierwszego października, wzrośnie ona jeszcze do 12 € brutto. Oczywiście, w zależności od różnych czynników, stawka godzinowa mogła się różnić od podanych i być po prostu wyższa. Mówiąc o tym, ile zarabia opiekunka osoby starszej, trzeba również wziąć pod uwagę to, że mediana dochodu jest inna na zachodzie i wschodzie Niemiec. W ogłoszeniach Caring Personnel w ofertach pracy podane są kwoty netto, czyli po odliczeniu ubezpieczeń społecznych (emerytalnego, rentowego, wypadkowego), ubezpieczenia zdrowotnego oraz podatków. Zarobki te wynoszą od 1300 € do 1800 €, a wypłata nie jest obciążona dodatkowymi kosztami. Co istotne, nasza firma zajmuje się także organizacją przejazdów z Polski do docelowego miejsca pracy. Zapewniamy transport z umówionego miejsca bezpośrednio pod adres podopiecznego w Niemczech. Opiekunki i opiekunowie nie ponoszą w związku z tym żadnych dodatkowych kosztów.

Ile zarabia opiekun osoby starszej w zależności od landu?

Jeśli chcesz uzyskać dokładniejsze dane, dotyczące tego, ile zarabia opiekunka osoby starszej w Niemczech, koniecznie zwróć uwagę na to, jakiego landu dotyczy ogłoszenie. Faktem jest, że na zachodzie tego kraju zatrudnieni w opiece geriatrycznej zarabiają lepiej niż na wschodzie, co potwierdzają dane Federalnej Agencji Pracy. Warto spojrzeć na dostępne wyniki badań tej instytucji, dotyczące płac brutto:

 • Saksonia — 1 888 €
 • Meklemburgia-Pomorze Przednie — 1 916 €
 • Brandenburgia — 2 019 €
 • Dolna Saksonia — 2 124 €
 • Berlin — 2 174 €
 • Szlezwik-Holsztyn — 2 194 €
 • Nadrenia-Palatynat — 2 257 €
 • Hesja — 2 317 €
 • Nadrenia Północna-Westfalia — 2 340 €
 • Bayern — 2 393 €
 • Badenia-Wirtembergia — 2 416 €
 • Brema — brak danych
 • Hamburg — brak danych
 • Saara — brak danych
 • Saksonia-Anhalt — brak danych
 • Turyngia — brak danych

Dane pochodzą ze strony arbeitsagentur.de, czyli wspomnianej Federalnej Agencji Pracy, są więc jak najbardziej aktualne. Trzeba natomiast także pamiętać o tym, ile zarabia opiekunka osób starszych na godzinę – jak już wspomnieliśmy, minimalna stawka godzinowa jeszcze w tym roku wzrośnie, co przełoży się na lepsze zarobki zarówno na zachodzie Niemiec, jak i na wschodzie tego kraju.  

Opiekun osoby starszej – zarobki a znajomość języka

Zastanawiając się nad tym, ile zarabia opiekunka osoby starszej, warto wziąć pod uwagę nie tylko land oraz płacę minimalną. Tak samo, jak na polskim rynku pracy, również i w Niemczech pracodawcy doceniają dodatkowe atuty, umiejętności oraz wykształcenie. Istotną kwestią jest oczywiście znajomość języka niemieckiego. Korzystając z naszej wyszukiwarki ofert, w opcjach filtrowania dostępne są różne poziomy biegłości: podstawowy, rozszerzony podstawowy, komunikatywny, dobry i bardzo dobry. Jednak nawet jeśli nie posługujesz się tym językiem obcym biegle, nie musisz się obawiać, że nie znajdziesz pracy, która spełniałaby Twoje oczekiwania finansowe. W ofercie Caring Personnel dla kandydatów znających język niemiecki na poziomie A1 oraz A2 dostępne są oferty z wypłatą od 1350 € do 1600 € – aczkolwiek im wyższa znajomość niemieckiego, tym stawki będą się zwiększać. Analizując to, ile zarabia opiekun osoby starszej, musisz również pamiętać o Twoim dotychczasowym doświadczeniu w opiece (referencje są zawsze mile widziane) oraz o tym, czy masz prawo jazdy.

Dlaczego warto rozpocząć współpracę właśnie z nami?

Skoro wiesz już, ile zarabia opiekunka osoby starszej, należałoby wspomnieć także o tym, aby wybierać tylko sprawdzone agencje pośrednictwa pracy – takie jak Caring Personnel. Działamy na rynku od 2016 roku, od początku dążąc do zapewnienia najwyższej jakości usług i jak najkorzystniejszych warunków pracy. Dlatego też gwarantujemy opiekę koordynatora podczas pobytu za granicą oraz pełne ubezpieczenie. Jeśli chcesz wiedzieć, ile zarabia opiekunka w Niemczech, która decyduje się na sprawdzoną, zaufaną agencję, zapraszamy do kontaktu z jednym z naszych czterech centrów rekrutacyjnych!

 

Źródła:

Portal BlueShirtJobs.de, https://blueshirtjobs.de/blog/pflegefachfrau-darf-ich-mich-als-krankenschwester-so-nennen/ (dostęp 05.08.2022)

Magazyn MEIN PFLEGEJOB, https://www.mein-pflegejob.de/blog/pflegehilfskraft/ (dostęp 05.08.2022)

Portal Haufe, https://www.haufe.de/personal/arbeitsrecht/aktueller-mindestlohn_76_456370.html (dostęp 05.08.2022)

Federalna Agencja Pracy, https://web.arbeitsagentur.de/entgeltatlas/beruf/104515 (dostęp 05,08.2022)

 

Zapraszamy do kontaktu

Zostaw wiadomość, oddzwonimy do Ciebie

Odzwiedź nas w centrach rekrutacyjnych

Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Centrum rekrutacyjne w Toruniu:

ul. Dominikańska 9
87-100 Toruń
(Nowy Arsenał, okolice Starego Miasta)

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
tel: +48 530 843 127

Centrum rekrutacyjne w Sosnowcu:

ul. 3 Maja 7
41-200 Sosnowiec

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
tel: +48 514 403 705

Centrum rekrutacyjne w Skarżysku-Kamiennej:

Legionów 122d pok. 104
26-110 Skarżysko-Kamienn

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
tel: +48 501 710 100

Mobilny punkt rekrutacyjny w Rzeszowie:

Rekrutacja mobilna

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
Prosimy o kontakt telefoniczny:

Zadzwoń lub wyślij sms
Biuro w Warszawie:

Biuro Obsługi Klienta

Wyślij wiadomość email

Formularz kontaktowy

Pola oznaczone * sa wymagane