Inkontynencja – nietrzymanie moczu i kału u osób starszych

inkontynencja u osób starszych

Choć starość z pewnością może być pięknym okresem w życiu, niewątpliwie często jest związana z różnymi dolegliwościami i schorzeniami – w wielu przypadkach dość krępującymi. Jednym z nich jest inkontynecja, czyli, mówiąc prościej, nietrzymanie moczu i kału. Jakie są przyczyny tej dolegliwości i jak można leczyć nietrzymanie moczu u osób starszych? Między innymi na te pytania odpowiadamy poniżej.

Inkontynencja – co to jest?

Ciężko chyba w medycynie znaleźć wiele terminów, które wywoływałyby większe skrępowanie niż inkontynencja. Co to jest? Termin ten najczęściej odnosi się do układu moczowego i oznacza nietrzymanie moczu – mimowolne, niezamierzone częściowe lub całkowite opróżnianie pęcherza i nieumiejętność utrzymania moczu. Od razu zaznaczmy jednak, że inkonetnyncja opisuje nie tylko problemy z nietrzymaniem moczu, ale także stolca i w odniesieniu do mimowolnego oddawania kału również mówimy o inkontynencji.

Chociaż najczęściej występuje nietrzymanie moczu u osób starszych – a przede wszystkim, z uwagi na specyfikę układu moczowego, u starszych kobiet – nie należy z góry zakładać, że inkontynencja dotyczy tylko seniorów. Zdarza się, że z „popuszczaniem” mają problem również osoby poniżej 60. roku życia.

Nietrzymanie moczu u osób starszych – przyczyny i leczenie

Szacuje się, że popuszczanie moczu jest dolegliwością, z którą w Polsce zmaga się ponad 2 miliony osób. Jednak z uwagi na niechęć ludzi do dzielenia się z innymi tym problemem – zarówno ankieterami, jak i lekarzami – chorych może być znacznie więcej.

Jakie są przyczyny inkontynencji i jakie leki na nietrzymanie moczu u osób starszych można stosować, by poprawić komfort życia?

Problemy z nietrzymaniem moczu – przyczyny

Inkontynencja moczowa objawia się przede wszystkim silną, nagłą potrzebą oddania moczu i następującym po tym mimowolnym wypływem. Osoby z tą dolegliwością mogą jednak zmagać się również z niecałkowitym opróżnianiem cewki podczas oddawania moczu oraz niekontrolowanym wyciekiem w takich sytuacjach, jak śmiech, kichanie czy wysiłek fizyczny.

Nietrzymanie moczu częściej dotyka kobiet, a jest to spowodowane anatomią ich układu moczowego. Według badań, problem dotyczy nawet 25-45% kobiet. Jednak chorują również mężczyźni. Przyczyny, które dotyczą obu płci, to między innymi:

  • zmiany w układzie moczowym wynikające z procesu starzenia się organizmu – mięśnie miednicy wiotczeją, cewka moczowa jest słabsza, a pęcherz obniża się;
  • choroby neurologiczne – między innymi stwardnienie rozsiane;
  • stosowanie niektórych leków – na przykład rozluźniających mięśnie;
  • nadużywanie moczopędnych produktów – przede wszystkim napojów takich jak kawa, herbata czy alkohol.

Kobiety narażone są również na popuszczanie moczu spowodowane komplikacjami poporodowymi, takimi jak uszkodzenie mięśni dna miednicy.

Jakie leki na nietrzymanie moczu u osób starszych?

Leczenie nietrzymania moczu u osób starszych zawsze powinno być dostosowane do przyczyny. Zazwyczaj, przede wszystkim w przypadku, gdy mamy do czynienia z wysiłkową inkontynencją, dużą rolę odgrywa fizjoterapia oraz ćwiczenia, których celem jest wzmocnienie mięśni dna miednicy. Warto również ograniczyć picie moczopędnych napojów, które wymieniliśmy wyżej.

Jeżeli fizjoterapia nie pomaga, lekarz może wdrożyć leczenie farmakologiczne. W aptekach znajdują się różnego rodzaju tabletki na receptę i bez recepty, jednak pamiętajmy, że o tym, jakie leki na nietrzymanie moczu u osób starszych stawiamy, zawsze powinien decydować lekarz. W cięższych przypadkach stosuje się również wstrzykiwanie botuliny do mięśni pęcherza oraz leczenie chirurgiczne (wszczepianie taśmy, która podtrzymuje cewkę).

Nietrzymanie kału u osób starszych

Inkontynencja, jak zaznaczyliśmy na początku, może oznaczać również nietrzymanie kału u osób starszych – jednak, zaznaczmy po raz kolejny, problem niekoniecznie musi dotyczyć tylko osób po 60-65. roku życia. Nietrzymanie stolca u osób starszych może mieć różną postać – w skrajnej chory odczuwa nagłą, silną potrzebę udania się do toalety, ale często nie jest w stanie zdążyć lub oddaje stolec zupełnie nieświadomie, bez uczucia parcia. W łagodniejszej postaci, nietrzymanie kału u osób starszych polega na mimowolnym oddawaniu luźnych stolców lub wydalaniu gazów z jednoczesnym brudzeniem bielizny.

Nietrzymanie stolca u osób starszych – przyczyny

Nietrzymanie stolca u osób starszych może być spowodowane czynnikami dość prozaicznymi, takimi jak alergie pokarmowe (często niewykryte), nieodpowiednia dieta czy utrudniony dostęp do toalety. Może to być jednak także objaw poważniejszych schorzeń, takich jak:

  • choroby neurologiczne – częstą przyczyną, podobnie jak przy nietrzymaniu moczu, jest stwardnienie rozsiane;
  • demencja starcza – otępienie starcze prowadzi do upośledzenia funkcji poznawczych;
  • schorzenia okolic odbytu – między innymi wypadanie odbytu lub zewnętrzne żylaki odbytu.

Nietrzymanie stolca często występuje również u osób po przebytych udarach mózgu. Dużą rolę odgrywa również naturalne starzenie się organizmu, co prowadzi do osłabienia mięśni dna miednicy – wówczas może wystąpić nie tylko nietrzymanie moczu u osób starszych, ale także kału.

Nietrzymanie kału – leczenie

Lekarz może zalecić leki przeciwbiegunkowe, jednak częściej stosuje się po prostu leczenie zachowawcze. Polega ono na zmianie diety na lekkostrawną, która nie nadwyręża zwieraczy, oraz fizjoterapię z fizjoterapeutą uroginekologicznym lub proktologicznym, której celem jest nauczenie się kontrolowania zwieraczy. W niektórych przypadkach stosuje się także wlewy oczyszczające jelita.

Inkontynencja – o czym należy pamiętać?

Wiesz już, czym jest inkontynencja i jakie laki na nietrzymanie moczu u osób starszych można stosować. Pamiętajmy jednak, że w podeszłym wieku odzyskanie pełnej kontroli nad trzymaniem moczu i kału często jest niemożliwe. Dlatego warto stosować specjalne pieluchy dla seniorów, które ułatwiają zachowanie większego komfortu, higieny oraz czystości.

 

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/aktualnosci/274186,inkontynencja-problem-nawet-25-mln-polakow

https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu

https://pacjent.gov.pl/jak-zyc-z-choroba/nie-tylko-kobiecy-problem

https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/inne/nietrzymanie-moczu-wstydliwy-klopot-ale-jest-na-to-rada/

https://www.mp.pl/gastrologia/wytyczne/88115,nietrzymanie-stolca 

Zapraszamy do kontaktu

Zostaw wiadomość, oddzwonimy do Ciebie

Odzwiedź nas w centrach rekrutacyjnych

Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Centrum rekrutacyjne w Toruniu:

ul. Dominikańska 9
87-100 Toruń
(Nowy Arsenał, okolice Starego Miasta)

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
tel: +48 530 843 127

Centrum rekrutacyjne w Sosnowcu:

ul. 3 Maja 7
41-200 Sosnowiec

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
tel: +48 514 403 705

Centrum rekrutacyjne w Skarżysku-Kamiennej:

Legionów 122d pok. 104
26-110 Skarżysko-Kamienn

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
tel: +48 501 710 100

Mobilny punkt rekrutacyjny w Rzeszowie:

Rekrutacja mobilna

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
Prosimy o kontakt telefoniczny:

Zadzwoń lub wyślij sms
Biuro w Warszawie:

Biuro Obsługi Klienta

Wyślij wiadomość email

Formularz kontaktowy

Pola oznaczone * sa wymagane