Jak znaleźć pracę w Niemczech? Wyjazd do pracy do Niemiec w 2022 roku

Niemcy nieustannie są jednym z najbardziej atrakcyjnych kierunków dla Polaków, którzy szukają zatrudnienia za granicą. Obecnie na wyjazd do pracy do Niemiec decydują się praktycznie wszyscy – zarówno szukający pracy sezonowej studenci oraz osoby chcące pracować w opiece nad seniorem, jak i pracownicy fizyczni czy specjaliści – między innymi lekarze czy pracujący w branży IT. Powstaje jednak pytanie: jak szukać pracy w Niemczech w 2022 roku?

Wyjazd do Niemiec do pracy – dlaczego warto?

Na początek odpowiedzmy w kilku zdaniach na pytanie, dlaczego w ogóle warto zdecydować się na wyjazd do Niemiec do pracy. Powodów jest bowiem przynajmniej kilka.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że niemiecki rynek pracy jest bardzo różnorodny i bez wątpienia każdy, kto wykaże się determinacją i faktyczną chęcią podjęcia zatrudnienia w kraju naszych zachodnich sąsiadów, znajdzie tam coś dla siebie. To oczywiście nie jedyny powód, dla którego coraz więcej osób decyduje się na wyjazd do Niemiec. Praca w tym państwie w dalszym ciągu jest niestety znacznie bardziej opłacalna niż w Polsce – atrakcyjne zarobki i wynagrodzenie w euro sprawiają, że wiele osób wyjeżdża tam z czystej kalkulacji. Nie brakuje też opinii – zwłaszcza w nowszych branżach, takich jak IT czy e-commerce – mówiących, że pracownicy w Niemczech mogą liczyć na lepsze pozafinansowe warunki zatrudnienia.

Nawet kilkutygodniowy wyjazd z Polski do Niemiec do pracy to ponadto szansa na nabycie nowych kompetencji – samodzielności, umiejętności posługiwania się obcym językiem (często nie tylko niemieckim, ale też angielskim) oraz poznania nowej kultury. Tego typu doświadczenia zaprocentują także wtedy, gdy na późniejszym etapie będziemy szukać pracy w Polsce.

Jak szukać pracy w Niemczech?

Gdzie szukać pracy w Niemczech w 2022 roku? Współcześnie możliwości są bardzo duże – głównie ze względu na fakt, że większość ofert pracy publikowana jest w internecie, więc praktycznie każdy ma do nich dostęp. Oto kilka podpowiedzi, jak znaleźć pracę w Niemczech.

Na jakich stronach szukać pracy w Niemczech?

Szukanie pracy w Niemczech powinno odbywać się przede wszystkim na stronach internetowych, na których wystawiane są ogłoszenia o pracę. Na jakich stronach szukać pracy w Niemczech? Przede wszystkim warto odwiedzać strony-tablice ogłoszeniowe, na których regularnie pojawiają się oferty z różnych branż. Polecamy między innymi najpopularniejsze portale ogłoszeniowe, takie jak OLX, Pracuj.pl, Aplikuj, Indeed czy Jobble.

Pamiętaj jednak, że na najpopularniejszych portalach panuje największa konkurencja. Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na wyjazd z Polski do Niemiec do pracy, szukaj stron, które gromadzą tylko oferty z konkretnej branży. Przykładem może być nasza strona caringpersonnel.pl, na której znajdziesz różne oferty dla osób szukających zatrudnienia w opiece nad seniorem.

Gdzie szukać pracy w Niemczech poza tym? Warto przeglądać niemieckie portale wystawiające ogłoszenia o pracę. Polecamy przede wszystkim portal Eures, który skierowany jest do osób szukających pracy w Europie, Jobs.de, Karriere czy Berlin Startup Jobs – stronę, na której pracę mogą znaleźć osoby chcące zrobić karierę w start-upie.

Szukanie pracy w Niemczech w urzędach pracy

Zatrudnienia w Niemczech można też szukać w urzędach pracy. We wszystkich landach działa ponad 800 placówek. W tak zwanych Arbeitsämter pracy mogą szukać wszyscy obywatele Unii Europejskiej.

Jeżeli przebywasz w Niemczech, urzędy pracy możesz odwiedzać stacjonarnie. Wiele instytucji ogłoszenia publikuje jednak także na stronach internetowych, więc osoby znajdujące się w Polsce również mogą znaleźć pracę. Wiele ogłoszeń znajduje się na przykład na portalu www.arbeitsagentur.de, czyli stronie internetowej Federalnej Niemieckiej Agencji Pracy.

Gdzie szukać pracy w Niemczech w mediach społecznościowych?

Media społecznościowe, które jeszcze jakiś czas temu służyły głównie podtrzymywaniu znajomości, obecnie są doskonałą platformą do szukania pracy. Przede wszystkim należy tu zwrócić uwagę na Facebook. Na popularnym portalu społecznościowym można znaleźć zarówno strony, jak i grupy zrzeszające społeczności osób szukających pracy w Niemczech w konkretnej branży – niezależnie od tego, czy chodzi o IT, czy opiekę nad seniorami.

Jak szukać pracy w Niemczech w social mediach? Pamiętaj, że Facebook nie wyczerpuje wszystkich możliwości! Wiele ciekawych ofert można znaleźć także na LinkedIn – przy odpowiednio stworzonym profilu potencjalni pracodawcy sami mogą się do Ciebie odezwać!

Wyjazd z Polski do Niemiec do pracy – aplikacja u pracodawcy

Oczywiście mówiąc o tym, jak znaleźć pracę w Niemczech, nie możemy zapomnieć o aplikowaniu bezpośrednio u pracodawcy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że takie poszukiwanie pracy może być czasochłonne i skuteczne przede wszystkim w przypadku osób, które dysponują konkretnym, udokumentowanym doświadczeniem.

Jak znaleźć pracę w Niemczech bez znajomości języka?

Powiedzmy sobie jasno: wyjazd do pracy do Niemiec będzie łatwiejszy, jeśli znasz język niemiecki przynajmniej w stopniu umożliwiającym swobodne porozumiewanie się w codziennych sytuacjach. Dlatego chcąc wyjechać do Niemiec do pracy, warto od razu poznać przynajmniej podstawy języka naszych zachodnich sąsiadów.

Jak znaleźć pracę w Niemczech bez znajomości języka niemieckiego? W niektórych przypadkach będzie to niemożliwe. Na taki komfort mogą liczyć jednak osoby pracujące w marketingu lub IT (tu jednak wymogiem będzie język angielski) lub osoby szukające zatrudnienia u naszych rodaków. W każdym przypadku niemiecki okaże się jednak niezbędny w sklepie, autobusie czy restauracji.

Zapraszamy do kontaktu

Zostaw wiadomość, oddzwonimy do Ciebie

Odzwiedź nas w centrach rekrutacyjnych

Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Centrum rekrutacyjne w Toruniu:

ul. Dominikańska 9
87-100 Toruń
(Nowy Arsenał, okolice Starego Miasta)

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
tel: +48 530 843 127

Centrum rekrutacyjne w Sosnowcu:

ul. 3 Maja 7
41-200 Sosnowiec

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
tel: +48 514 403 705

Centrum rekrutacyjne w Skarżysku-Kamiennej:

Legionów 122d pok. 104
26-110 Skarżysko-Kamienn

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
tel: +48 501 710 100

Mobilny punkt rekrutacyjny w Rzeszowie:

Rekrutacja mobilna

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
Prosimy o kontakt telefoniczny:

Zadzwoń lub wyślij sms
Biuro w Warszawie:

Biuro Obsługi Klienta

Wyślij wiadomość email

Formularz kontaktowy

Pola oznaczone * sa wymagane