Opiekunka osób starszych to zawód przyszłości!

 

Opiekunka osób starszych to zawód przyszłości!

Opiekunka osób starszych to zawód przyszłości! Dlaczego? Długość ludzkiego życia się wydłuża, wzrasta liczba seniorów i osób wymagających opieki/pomocy. Dlatego uważa się, że wszystkie zawody związane z branżą opiekuńczą będą się rozwijały i generowały nowe miejsca pracy. 

Społeczeństwo się starzeje

Zarówno w Polsce jak i w Niemczech obserwuje się proces starzenia się społeczeństwa. W naszym kraju pod koniec 2020 r. liczba osób w wieku 60 lat i więcej wynosiła 9,8 mln, czyli około 25,6% całego społeczeństwa. Oznacza to, że co czwarta osoba była w wieku powyżej 60 lat.

Według prognozy GUS, liczba ludności w wieku 60 lat i więcej w kolejnych latach będzie rosnąć, a w 2050 r. w Polsce będzie mieszkać 13,7 mln osób w starszym wieku, stanowiąc nawet 40,4 proc. społeczeństwa. Oznacza to, że średnio co trzeci obywatel Polski będzie mieć powyżej 60 lat.

Oprócz ujemnego przyrostu naturalnego i procesu starzenia się społeczeństwa, dalej będzie można zaobserwować niekorzystane zmiany demograficzne w strukturze ludności, np. zmniejszanie się liczebności kobiet w wieku rozrodczym.

Wszystkie te czynniki znacząco wpływają na proces starzenia się społeczeństwa w Polsce, a co za tym idzie – na zwiększenie potrzeb usług dla tego sektora.

A jak wygląda sytuacja demograficzna w Niemczech?

W Niemczech również ma miejsce proces zmian demograficznych. W ostatnich latach obserwowane są znaczące spadki liczby ludności (pod koniec pierwszej dekady XXI wieku liczba ludności Niemiec wynosiła niecałe 82 miliony, a w 2030 r. zgodnie z szacunkami wynosić będzie już tylko niewiele ponad 75 milionów).

Poza zmianami w liczbie ludności, obserwuje się też zmiany w jej strukturze. W Niemczech również widać postępujący proces starzenia się społeczeństwa. Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku liczba osób powyżej 65 roku życia wynosiła prawie 17 milionów, czyli ok. 20% całego społeczeństwa. Przewiduje się, że do 2030 roku liczba ludności powyżej 65 roku życia zwiększy się i wynosić będzie prawie 25 milionów, a tym samym jej odsetek w całej populacji wyniesie nawet ponad 30%. Czyli już w najbliższych latach prawie co trzecia osoba w społeczeństwie niemieckim będzie mieć 65 lat lub więcej.

Można więc śmiało stwierdzić, że zapotrzebowanie na usługi Opiekunek osób starszych w Niemczech będzie się stale zwiększać.

Zapotrzebowanie na Opiekunki będzie rosło

Spadek liczby osób młodych i zwiększenie się ilości osób starszych powoduje ciągły wzrost znaczenia i zapotrzebowania na usługi opieki domowej dla osób starszych. 

W Polsce zazwyczaj odpowiedzialność za opiekę nad osobami starszymi spada na osoby z najbliższego otoczenia seniora, najczęściej na kobiety. Biorąc pod uwagę fakt, że kobiety coraz częściej i coraz dłużej pracują zawodowo, przypuszcza się, że w przyszłości coraz mniej rodzin będzie w stanie przejąć opiekę nad seniorem. A efektem tego jest i będzie wzrost znaczenia Opiekunek osób starszych.

W Niemczech ten proces jest już mocno zauważalny. Znaczna część czynnych zawodowo Niemców chciałaby prowadzić w przyszłości, w wieku podeszłym, niezależne, samodzielne życie we własnym domu. Dlatego też u naszych zachodnich sąsiadów coraz popularniejsze staje się zatrudnianie Opiekunki osoby starszej.

Pewna praca nawet w niepewnych czasach

Dla osób, które cenią sobie zawodową stabilność i poczucie bezpieczeństwa, zawód Opiekunki osób starszych będzie dobrym wyborem. Sektor ten cały czas się rozwija i zatrudnia kolejnych pracowników.

Biorąc pod uwagę fakt, że ludzie żyją coraz dłużej, a społeczeństwo się starzeje przewiduje się, że osób potrzebujących wsparcia i opieki będzie więc coraz więcej. Można więc śmiało powiedzieć, że ofert pracy dla wykwalifikowanych Opiekunek osób starszych będzie coraz więcej.

Zresztą już w ostatnich latach w Niemczech praca ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony naszych rodaków. Nic w tym dziwnego – daje możliwość do atrakcyjnych zarobków i jest okazją do poznania kultury innego kraju i podszkolenia języka. Można więc śmiało powiedzieć, że praca Opiekunki osoby starszej okazuje się pewnym i atrakcyjnym zatrudnieniem, nawet w niepewnych czasach.

O innych zaletach pracy jako Opiekunka osób starszych przeczytasz tutaj:

https://caringpersonnel.pl/poradnik/zalety-pracy-jako-opiekunka-seniora/

Gdzie szukać pracy jako Opiekunka?

Osoby zainteresowane podjęciem pracy jako Opiekunka seniora powinny zgłosić się do sprawdzonej agencji pracy. Kontaktując się z Caring Personnel otrzymasz wszelkie informacje, porady oraz wsparcie w pracy w tym zawodzie. 

Wszystkie osoby zainteresowane pracą jako Opiekunka osoby starszej zapraszamy do niezobowiązującego kontaktu:

E-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl

Tel.: +48 533 522 273

Tel.: +48 56 477 20 55

Możesz też napisać do nas przez wiadomość prywatną na Facebooku.

 

Źródła:

https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5469/8/1/1/prognoza_rezydentow_analiza_vgm.pdf

https://www.senat.gov.pl/gfx/senat/pl/senatopracowania/160/plik/ot-662.pdf

 

 

Zapraszamy do kontaktu

Zostaw wiadomość, oddzwonimy do Ciebie

Odzwiedź nas w centrach rekrutacyjnych

Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Centrum rekrutacyjne w Toruniu:

ul. Dominikańska 9
87-100 Toruń
(Nowy Arsenał, okolice Starego Miasta)

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
tel: +48 530 843 127

Centrum rekrutacyjne w Sosnowcu:

ul. 3 Maja 7
41-200 Sosnowiec

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
tel: +48 514 403 705

Centrum rekrutacyjne w Skarżysku-Kamiennej:

Legionów 122d pok. 104
26-110 Skarżysko-Kamienn

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
tel: +48 501 710 100

Mobilny punkt rekrutacyjny w Rzeszowie:

Rekrutacja mobilna

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
Prosimy o kontakt telefoniczny:

Zadzwoń lub wyślij sms
Biuro w Warszawie:

Biuro Obsługi Klienta

Wyślij wiadomość email

Formularz kontaktowy

Pola oznaczone * sa wymagane