Opiekunka osób starszych to zawód przyszłości!

Opiekunka osób starszych to zawód przyszłości!

 

Opiekunka osób starszych to zawód przyszłości!

Opiekunka osób starszych to zawód przyszłości! Dlaczego? Długość ludzkiego życia się wydłuża, wzrasta liczba seniorów i osób wymagających opieki/pomocy. Dlatego uważa się, że wszystkie zawody związane z branżą opiekuńczą będą się rozwijały i generowały nowe miejsca pracy. 

Społeczeństwo się starzeje

Zarówno w Polsce jak i w Niemczech obserwuje się proces starzenia się społeczeństwa. W naszym kraju pod koniec 2020 r. liczba osób w wieku 60 lat i więcej wynosiła 9,8 mln, czyli około 25,6% całego społeczeństwa. Oznacza to, że co czwarta osoba była w wieku powyżej 60 lat.

Według prognozy GUS, liczba ludności w wieku 60 lat i więcej w kolejnych latach będzie rosnąć, a w 2050 r. w Polsce będzie mieszkać 13,7 mln osób w starszym wieku, stanowiąc nawet 40,4 proc. społeczeństwa. Oznacza to, że średnio co trzeci obywatel Polski będzie mieć powyżej 60 lat.

Oprócz ujemnego przyrostu naturalnego i procesu starzenia się społeczeństwa, dalej będzie można zaobserwować niekorzystane zmiany demograficzne w strukturze ludności, np. zmniejszanie się liczebności kobiet w wieku rozrodczym.

Wszystkie te czynniki znacząco wpływają na proces starzenia się społeczeństwa w Polsce, a co za tym idzie – na zwiększenie potrzeb usług dla tego sektora.

A jak wygląda sytuacja demograficzna w Niemczech?

W Niemczech również ma miejsce proces zmian demograficznych. W ostatnich latach obserwowane są znaczące spadki liczby ludności (pod koniec pierwszej dekady XXI wieku liczba ludności Niemiec wynosiła niecałe 82 miliony, a w 2030 r. zgodnie z szacunkami wynosić będzie już tylko niewiele ponad 75 milionów).

Poza zmianami w liczbie ludności, obserwuje się też zmiany w jej strukturze. W Niemczech również widać postępujący proces starzenia się społeczeństwa. Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku liczba osób powyżej 65 roku życia wynosiła prawie 17 milionów, czyli ok. 20% całego społeczeństwa. Przewiduje się, że do 2030 roku liczba ludności powyżej 65 roku życia zwiększy się i wynosić będzie prawie 25 milionów, a tym samym jej odsetek w całej populacji wyniesie nawet ponad 30%. Czyli już w najbliższych latach prawie co trzecia osoba w społeczeństwie niemieckim będzie mieć 65 lat lub więcej.

Można więc śmiało stwierdzić, że zapotrzebowanie na usługi Opiekunek osób starszych w Niemczech będzie się stale zwiększać.

Zapotrzebowanie na Opiekunki będzie rosło

Spadek liczby osób młodych i zwiększenie się ilości osób starszych powoduje ciągły wzrost znaczenia i zapotrzebowania na usługi opieki domowej dla osób starszych. 

W Polsce zazwyczaj odpowiedzialność za opiekę nad osobami starszymi spada na osoby z najbliższego otoczenia seniora, najczęściej na kobiety. Biorąc pod uwagę fakt, że kobiety coraz częściej i coraz dłużej pracują zawodowo, przypuszcza się, że w przyszłości coraz mniej rodzin będzie w stanie przejąć opiekę nad seniorem. A efektem tego jest i będzie wzrost znaczenia Opiekunek osób starszych.

W Niemczech ten proces jest już mocno zauważalny. Znaczna część czynnych zawodowo Niemców chciałaby prowadzić w przyszłości, w wieku podeszłym, niezależne, samodzielne życie we własnym domu. Dlatego też u naszych zachodnich sąsiadów coraz popularniejsze staje się zatrudnianie Opiekunki osoby starszej.

Pewna praca nawet w niepewnych czasach

Dla osób, które cenią sobie zawodową stabilność i poczucie bezpieczeństwa, zawód Opiekunki osób starszych będzie dobrym wyborem. Sektor ten cały czas się rozwija i zatrudnia kolejnych pracowników.

Biorąc pod uwagę fakt, że ludzie żyją coraz dłużej, a społeczeństwo się starzeje przewiduje się, że osób potrzebujących wsparcia i opieki będzie więc coraz więcej. Można więc śmiało powiedzieć, że ofert pracy dla wykwalifikowanych Opiekunek osób starszych będzie coraz więcej.

Zresztą już w ostatnich latach w Niemczech praca ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony naszych rodaków. Nic w tym dziwnego – daje możliwość do atrakcyjnych zarobków i jest okazją do poznania kultury innego kraju i podszkolenia języka. Można więc śmiało powiedzieć, że praca Opiekunki osoby starszej okazuje się pewnym i atrakcyjnym zatrudnieniem, nawet w niepewnych czasach.

O innych zaletach pracy jako Opiekunka osób starszych przeczytasz tutaj:

https://caringpersonnel.pl/poradnik/zalety-pracy-jako-opiekunka-seniora/

Gdzie szukać pracy jako Opiekunka?

Osoby zainteresowane podjęciem pracy jako Opiekunka seniora powinny zgłosić się do sprawdzonej agencji pracy. Kontaktując się z Caring Personnel otrzymasz wszelkie informacje, porady oraz wsparcie w pracy w tym zawodzie. 

Wszystkie osoby zainteresowane pracą jako Opiekunka osoby starszej zapraszamy do niezobowiązującego kontaktu:

E-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl

Tel.: +48 533 522 273

Tel.: +48 56 477 20 55

Możesz też napisać do nas przez wiadomość prywatną na Facebooku.

 

Źródła:

https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5469/8/1/1/prognoza_rezydentow_analiza_vgm.pdf

https://www.senat.gov.pl/gfx/senat/pl/senatopracowania/160/plik/ot-662.pdf

 

 

Zapraszamy do kontaktu

Zostaw wiadomość, oddzwonimy do Ciebie

Odzwiedź nas w centrach rekrutacyjnych

Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Caring Personnel - centra rekrutacyjne
Centrum rekrutacyjne w Toruniu:

ul. Dominikańska 9
87-100 Toruń
(Nowy Arsenał, okolice Starego Miasta)

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
tel: +48 530 843 127

Centrum rekrutacyjne w Sosnowcu:

ul. 3 Maja 7
41-200 Sosnowiec

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
tel: +48 514 403 705

Centrum rekrutacyjne w Skarżysku-Kamiennej:

Legionów 122d pok. 104
26-110 Skarżysko-Kamienna

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny:
tel: +48 501 710 100

Mobilny punkt rekrutacyjny w Rzeszowie:

Rekrutacja mobilna

e-mail: rekrutacja@caringpersonnel.pl
Prosimy o kontakt telefoniczny:

Zadzwoń lub wyślij sms
Biuro w Warszawie:

Biuro Obsługi Klienta

Wyślij wiadomość email

Formularz kontaktowy

Pola oznaczone * są wymagane